Eskalacija sukoba

Jomkipurski rat: Što se dogodilo prije 50 godina u Izraelu

Israeli-Palestinian conflict
Foto: ILIA YEFIMOVICH/DPA
1/9
07.10.2023.
u 16:30

Vodio se od 6. do 25. listopada 1973. između Izraela i koalicija arapskih država predvođena Egiptom i Sirijom. Većina borbi između dviju strana odvijala se na Sinajskom poluotoku i Golanskoj visoravni - koje je Izrael okupirao 1967.

Eskalacija sukoba u Izraelu dogodila se dan nakon 50. obljetnice Jomkipurskog rata iz 1973., koji je poznat i kao 4. Arapsko -izraelski rat. Vodio se od 6. do 25. listopada 1973. između Izraela i koalicija arapskih država predvođena Egiptom i Sirijom. Većina borbi između dviju strana odvijala se na Sinajskom poluotoku i Golanskoj visoravni - koje je Izrael okupirao 1967. Rat je počeo 6. listopada 1973., kada je arapska koalicija zajednički pokrenula iznenadni napad na Izrael na židovski sveti dan Yom Kippur. Egipatski početni cilj u ratu bio je zauzeti uporište na istočnoj obali Sueskog kanala i kasnije iskoristiti te dobitke za pregovore o povratku ostatka Sinajskog poluotoka koji je okupirao Izrael.

Video: Napad na Izrael

Borbe su započele kada su egipatske i sirijske snage prešle svoje linije iz ranijeg primirja s Izraelom i ušle na Sinajski poluotok i Golansku visoravan. Egipatske snage prešle su Sueski kanal u operaciji Badr i napredovale na Sinajski poluotok, a Sirijci su pokrenuli koordinirani napad na Golanskoj visoravni kako bi se poklopio s egipatskom ofenzivom i isprva su osvojili teritorij koji je držao Izrael. Nakon tri dana teških borbi, Izrael je zaustavio egipatsku ofenzivu, što je rezultiralo vojnim zastojem na toj fronti, i gurnuo Sirijce natrag na prijeratne linije prekida vatre. Izraelska vojska potom je pokrenula četverodnevnu protuofenzivu duboko u Siriji, a u roku od tjedan dana izraelsko topništvo počelo je granatirati predgrađe sirijske prijestolnice Damaska.

GALERIJA Raketni napad na Izrael

Israeli-Palestinian conflict
1/21

. Egipatske snage su se u međuvremenu krenule prema dva strateška planinska prolaza dublje unutar Sinajskog poluotoka, ali su odbijene, a izraelske snage su izvršile protunapad prelaskom Sueskog kanala u Egipat i napredovanjem prema Suez Cityju.

Dana 22. listopada, prvobitni prekid vatre postignut uz posredovanje Ujedinjenih naroda je prekinut, pri čemu je svaka strana okrivljivala onu drugu za kršenje. Do 24. listopada, Izraelci su znatno poboljšali svoje položaje i dovršili opkoljavanje egipatske Treće armije i grada Sueza, zaustavivši se na oko 100 kilometara od egipatske prijestolnice Kaira. Drugi prekid vatre je zajednički dogovoren 25. listopada 1973., kako bi se službeno okončao rat.

VEZANI ČLANCI.

Jomkipurski rat imao je dalekosežne implikacije; arapski je svijet doživio poniženje u neuspješnom porazu egipatsko-sirijsko- jordanskog saveza 1967., ali se osjećao psihološki opravdanim ranim uspjesima u sukobu 1973. godine. Izraelci su prepoznali da, unatoč impresivnim operativnim i taktičkim postignućima na bojnom polju, nema jamstva da će uvijek vojno dominirati nad arapskim državama, kao što su dosljedno činili tijekom Prvog, Drugog i Trećeg arapsko - izraelskog rata. Te su promjene utrle put izraelsko-palestinskom mirovnom procesu koji je rezultirao Sporazumom iz Camp Davida iz 1978.

Izrael je vratio cijeli Sinajski poluotok Egiptu te su te države potpisale 1979. egipatsko-izraelski mirovni sporazum, koji je označio prvi slučaj da je jedna arapska zemlja priznala Izrael kao legitimnu državu.

VEZANI ČLANCI:

Yom Kippur ( Dan pomirenja) je najsvetiji dan u judaizmu i samaritanstvu, i promjenjivog je datuma u rujnu ili listopadu. Ove je godine bio od večeri 24. do večeri 25. rujna. Za tradicionalne

židovske vjernike, on je primarno usredotočen na pomirenje i pokajanje. Glavna svetkovina dana sastoje se od punog posta i asketskog ponašanja popraćenog dugom molitvom u sinagogi, kao i ispovijedi grijeha. Uz srodni praznik Rosh Hashanah, Yom Kippur je jedna od dvije komponente " Velikih svetih dana " judaizma. 

Video: Napad na Izrael

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije