– Stavio sam fotografije ovrhe župnog dvora na Fejs ne zato da se naslađujem, nego zato što sam ljutit. Pa zar Crkva nije mogla to riješiti i platiti dug, da se ne odnosi namještaj koji su mještani donirali? – pitao se jučer Marijan Gašparić iz Bosiljeva. Ne ide u glavu ni njemu ni prijateljima Mirku Bečkom i Davorinu Pupiću da zvonik sagrađen 1998. godine još nije plaćen pa su zbog duga koji s kamatama iznosi 280.000 kuna iz ureda velečasnog Josipa Priselca odneseni radni stol, vitrine, prijenosno računalo, telefaks...
Novac su davali župljani
Da je župa svetog Mavra opata dužna na sve strane, čula su ova trojica još prije godinu. Pomislili su tada da se radi o seoskim naklapanjima. Ali prevarili su se.
– Kad se gradio zvonik, svi mi župljani davali smo novac, koliko je tko mogao. Slali su i brojni iseljenici iz Njemačke, Kanade, Australije – komentiraju.
Rađeno je i građeno, sjećaju se dobro, u vrijeme dok je ovu župu što se proteže od Beča s jedne do Rima s druge strane – tako se zovu sela – vodio velečasni Ivan Črnek, najdugovječniji ovdašnji svećenik:
– Službovao je tu 19 godina, ljudi su ga voljeli, družio se sa svima. Pravi narodni čovjek – govore o svećeniku koji je iz Bosiljeva otišao 2007. godine.
Baš u vrijeme Črnekova službovanja i crkvene nekretnine stavljene su pod ovrhu pa je valjda pitanje dana kada će na bubanj i župni dvor, pašnjak, voćnjak i vrt kod dvora te oranica izvan mjesta. Ukupno se radi oko tri tisuće četvornih metara ovršenih crkvenih dobara koja se nalaze na atraktivnoj lokaciji u blizini dvorca Bosiljevo i istoimenog prometnog čvorišta. Umalo je na tom popisu završila i crkva, no nju je spasilo Ministarstvo kulture uvrstivši je na popis kulturnih dobara. Od ovrhe je izuzeto i seosko groblje.
Ukrali mu laptop
Da župa više ne može raspolagati imovinom, odlučio je karlovački Općinski sud nakon pravomoćno okončanog postupka koji je pokrenula tvrtka Valalta d.o.o iz Rovinja. To poduzeće, koje u svom sastavu ima i nudistički kamp, a registrirano je uglavnom za pružanje turističkih usluga, još je 1996. godine posudilo novac tvrtki Rizzitelli trgovina d.o.o iz Zagreba. Kao jamstvo da će vratiti posuđeno, u međuvremenu ugašena tvrtka iz Zagreba dala je bjanko mjenicu koju se obvezala platiti – župa svetog Mavra opata. Valalta i Rizzitelli sklopili su još tri ugovora o posudbi, a kad su ih u studenom 1998. godine objedinili, Rizzitelli je bio dužan ukupno 4,508.150,01 kuna. Tada je Valalta pustila crkvenu mjenicu na naplatu, ali novca nije bilo pa je pokrenuta ovrha. U prosincu 2001. godine doneseno je rješenje po kojem župa mora platiti 4,676.815,69 kuna. Zbog duga uvećanog za zatezne kamate i parnični trošak od 87.861,40 kuna župa danas duguje oko 15 milijuna kuna.
– Strah me samo da mi USKOK ne pokuca na vrata – prošaputao je jučer, osvrćući se po uredu koji su “počistili” ovrhovoditelji, velečasni Josip Priselac koji je u Bosiljevo došao prije godinu i pol iz Kanade. Račun župe blokiran je, kaže, već godinama pa i struju plaća od milodara župljana. A lanjskog Tijelova imao je i tu nevolju da je opljačkan dok je služio misu:
– Odnijeli su mi i novac i prijenosno računalo i nikada nisu ulovljeni – kaže, nemoćan i onda i sada išta poduzeti.
>> Crkvena imovina na bubnju zbog 280.000 kuna duga za zvonik
Župniče, vi ste očito malo mlađi, ta oni su dolazili nakon 45. i pustošili jednako tako. Nerijetko i posebna poslastica i im je bila krv svećenika i časnih sestara, pa ako ispravno shvaćamo našu vjeru, trpljenjem do spasenja!