– Vode su naše nacionalno blago, narodno i javno dobro i nužno je da zaštita voda bude ekološki i politički prioritet. Svima nama u Hrvatskoj treba biti jasno da je naš vitalni nacionalni interes očuvanje suvereniteta nad vodnim resursima. Izvorišta vode i vlasništvo nad vodno-komunalnom infrastrukturom ne smije biti na prodaju. Moraju ostati u vlasništvu države i lokalne samouprave jer je to jedini način da budućim generacijama ostavimo u nasljeđe ono što smo mi naslijedili, a svojoj zemlji omogućimo siguran razvoj – poručio je predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović otvarajući danas u Opatiji 5. hrvatsku konferenciju o vodama.
Moto ovogodišnje konferencije, koja se inače održava svake četvrte godine, jest "Hrvatske vode pred izazovom klimatskih promjena" što je izrazito aktualnom temom označio i predsjednik Josipović rekavši da je voda strateški resurs 21. stoljeća.
– Samo tri posto vode na zemlji je slatka voda i to je vjerojatno razlog što neki govore da će sutra litra vode biti skuplja od litre nafte. Danas četvrtina svjetske populacije ne raspolaže dovoljnim količinama vode, a prema procjenama UN-a u idućih 50 godina nekoliko milijardi ljudi će biti suočeno s manjkom vode. Ubrzano smanjivanje zaliha pitke vode postavit će se kao glavno ekološko, gospodarsko i sigurnosno pitanje 21. stoljeća – kazao je Josipović. Dodao je da Hrvatska, peta u Europi po količini pitke vode, "dobro stoji s vodom" i naglasio važnost sustavnog, racionalnog i odgovornog upravljanja tim bogatstvom u čemu posebnu pozornost treba pridati zaštiti voda i rješavanju problema prekograničnom suradnjom za što je Dunav dobar primjer.
Na konferenciji u Opatiji okupilo se 300 znanstvenika i stručnjaka iz Hrvatske i inozemstva koji će kroz četiri znanstveno-stručne teme raspravljati o stanju voda, novim uvjetima izazvanim klimatskim promjenama te predložiti rješenja vezana uz osiguravanje dovoljne količine voda za nesmetanu vodoopskrbu, zaštitu stanovništva od poplava i drugih štetnih oblika djelovanja voda, osiguranje dovoljne količine vode za navodnjavanje u sušnim razdobljima te provođenje mjera za postizanje dobrog ekološkog stanja voda prema europskim mjerilima.
istina samo se bojim da će i to rasprodat ,što bi bilo isto kao da saudijci ili amerikanci prodaju izvore nafte.