'KOPALI JAMU' PA U NJU UPALI

Kakav je 'slatkiš' od otpada Kraš složio Gradu Zagrebu!

Derutni i zapušteni gradski prolazi
Foto:
1/3
17.09.2024.
u 13:34

To što je u nalogu navedeno da su Kraš i odgovorna osoba imali otpad na površini javne namjene pasivno je stanje. Stoga sutkinja uopće nije imala potrebu razmatrati obranu okrivljenika te ih je oslobodila optužbe

Komunalni redari Grada Zagreba podnijeli su prekršajni nalog protiv Kraša i njihova predsjednika Uprave Allena Halamića kao odgovorne osobe zbog njihove kartonske ambalaže odbačene lani 1. prosinca u 17.16 sati na javnoj površini pokraj spremnika za otpad kod kompleksa "Cibone". Predsjednik Uprave Kraša nije nudio alibi već su i on i Kraš oslobođeni iz drugih razloga. Na Prekršajni sud u Zagrebu poslali su pisanu obranu u kojoj su secirali nalog gradskih službi tako da su se na koncu zapravo gradske službe našle na optuženičkoj klupi suda javnosti, pretpostavljamo na zadovoljstvo Zagrepčana pogođenih lošom organizacijom odvoza otpada.

Prvo, otpad nije odbačen u 17.16 sati, već je to vrijeme kad je komunalni redar bio u nadzoru, u svoju obranu pisali su iz Kraša. Drugo, ne radi se o "javnoj površini" dostupnoj svima pod jednakim uvjetima nego o ograđenom prostoru za odlaganje otpada koji je zaključan i koristi se njime isključivo Kraš. Treće, zbog neuređenog načina odlaganja otpada od korisnika poslovnih prostora kompleksa "Cibona" Kraš je u travnju 2023. kontaktirao Čistoću upravo kako bi izbjegli plaćanje kazni te je ugovoren odvoz papira i kartona iz spremnika od 1100 litara svake srijede u sedam sati. Međutim, dva dana prije nadzora, 29. studenoga papirnati otpad nije odvezen, a volumen spremnika nije dovoljan za dvotjednu ambalažu pa su djelatnice Kraševe trgovine bile prisiljene ambalažu odlagati u velikim kutijama pokraj spremnika. Kao dokaz priložena je i evidencija odvoza koju ispunjava djelatnik Čistoće.

I povrh svega, Kraš je u svojoj obrani naveo, ako nisu jedini, svakako su rijetki korisnici/vlasnici prostora u Ciboninu tornju koji imaju sklopljen ugovor s Čistoćom, dok ostali odlažu otpad nepropisno i neodgovorno tako da djelatnice trgovine Bonbonnière Kraš nemaju pristup kontejnerima za otpad. 

Sutkinja Sanja Eter uočila je na temelju fotografija koje je snimio redar da se na njima ne vidi da je otpad odbačen na javnu površinu. Redar je zatekao otpad, ali ne i osobu koja ga je odbacila, i ne zna se vrijeme kada je to učinjeno. A prema Prekršajnom zakonu (čl. 16.) propisano je da je prekršaj počinjen kad je počinitelj radio ili bio dužan raditi, bez obzira na to kada je posljedica nastupila. "Dakle, bez navođenja podataka o vremenu počinjenja radnje odbacivanja i osobe koja je tu radnju poduzela, a koja zasigurno nije predsjednik Uprave Allen Halamić koji je naveden kao odgovorna osoba za ovaj prekršaj, nije moguće ni utvrditi odgovornost I. i II. okrivljenika za djelo prekršaja koje im je stavljeno na teret", obrazložila je sutkinja Eter.

Sutkinja je citirala i druge zakonske odredbe koje govore o krivnji i počinitelju koji "činjenjem ili nečinjenjem ili posredstvom druge osobe počini prekršaj" pa je zaključila da se činjenični opis prekršaja ne može podvesti ni pod jednu kažnjivu odredbu. To što je u nalogu navedeno da su Kraš i odgovorna osoba imali otpad na površini javne namjene pasivno je stanje. Stoga sutkinja uopće nije imala potrebu razmatrati obranu okrivljenika te ih je oslobodila optužbe. Grad Zagreb "kopao je jamu" Krašu kod Cibonina tornja, pa je sam u nju upao.

POVEZANI ČLANCI:

GALERIJA Nakupine otpada kod Mamutice u Dugavama

Derutni i zapušteni gradski prolazi
1/13

Komentara 10

KU
kublajkhan
13:38 17.09.2024.

Počeli su umemosi slati kazne na sve strane. Kazne bez pokrića. Vjerojatno fali novca za udruge?

DA
dario5555
14:06 17.09.2024.

hahaha...Možemovci na djelu.Dajte taj posao utjerivanja udrugama pa da bar zarade donacije

DA
daali
15:17 17.09.2024.

Napišite kako je Zagreb baš danas izgubio spor i ostao bez 18 milijuna eura za gradnju bazena u Španskom! Imali su nepotpunu dokumentaciju i nisu dobili državna sredstva! Zagreb se žalio i pazite kako:"Pa nemamo potvrdu konzervatorskog tijela jer bazen nije smješten u zaštićenoj kulturno-povijesnoj cjelini!" Ok ali to će konstatirati konzervatorsko tijelo. Čak je i izjave projektanta bila dovoljna. I eto ostao Zagreb bez 18 milijuna, jer Možemo! nema stručnjake. Slična stvar se događa i sa centrom za otpadne vode gdje Zagreb nije dobio novce za nadogradnju centra, ovoga puta mislim iz EU fondova - ponovno neka pogreška kod dokumentacije. Jedno je dobra namjera, a drugo je sposobnost! I ja imam dobro namjeru da Zagreb postane bolji, ali to što ću kasnije paliti ulično rasvjetu, otpustiti neke ljude i smanjiti broj bus linija, košnji i manje špricati komarce ne može biti dovoljno za dobro upravljanje jednim skoro pa milijunskim gradom! Pa natječaj za izvođača radova na proširenju tramvajske pruge u sarajevskoj ulici je po 5x produžen i nikako da to krene haloooo i tako mogu nabrajati i nabrajati (npr. situacija sa stadionom u Kranjčeviževoj i Jarunski most).

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije