Ključni element ovog ambicioznog projekta je povećati korištenje obnovljivih izvora energije u opskrbi energijom i time smanjiti ovisnost o fosilnim gorivima. Ali još uvijek postoje mnoge prepreke koje treba prevladati. Osim povećanja korištenja obnovljivih izvora energije, modernizacija europske energetske infrastrukture igra ključnu ulogu u energetskoj tranziciji.
Osobito na putu prema decentraliziranom energetskom krajoliku, električne mreže moraju postati pametnije i fleksibilnije. Bez suvremene i digitalne energetske infrastrukture nije moguće na elektroenergetsku mrežu povezati razne tehnologije koje ne utječu na klimatske promjene poput fotonaponskih sustava, ali i punionica za električna vozila te dizalica topline. Ovo jasno naglašava činjenicu da ne samo ugljično neutralna opskrba energijom, već i elektromobilnost, kao i toplinski sustavi ključno ovise o modernoj energetskoj infrastrukturi. Rješenje leži u takozvanom digitalnom blizancu (engl. digital twin).
Tvrtka odgovorna za ovog digitalnog blizanca je envelio. Tvrtka čiste tehnologije sa sjedištem u Kölnu dio je portfelja E.ON One, specijalizirane tvrtke E.ON-a koja je osnovana u svrhu digitalizacije elektro energetske mrežne infrastrukture. Nakon uspješnog lansiranja u Njemačkoj i brojnih lansiranja na drugim europskim tržištima, E.ON planira Inteligentnu mrežnu platformu (IGP) koju je razvio envelio ponuditi i u jadranskoj regiji.
Misija envelia je podržati mrežne operatere u transformaciji njihove mrežne infrastrukture kako bi sustavi postali fleksibilniji i inteligentniji uz pomoć inovativnog softvera, utirući tako put decentraliziranoj energetskoj tranziciji. Svojom Inteligentnom mrežnom platformom (IGP) njemačka tvrtka svojim korisnicima omogućuje korištenje niza inovativnih aplikacija. Osim učinkovitog mrežnog planiranja, automatizirani postupak provjere zahtjeva za priključenje na mrežu posebno je pravi preokret za širenje obnovljivih izvora energije.
Srce platforme je digitalni blizanac distribucijske mreže, koji mrežnim operaterima omogućuje transparentan uvid u ono što se zapravo događa u mreži. To omogućuje ciljano i učinkovito širenje mreže, što je prijeko potrebno za dugoročne ciljeve energetske tranzicije. Međutim, brza obrada zahtjeva za priključenje na mrežu iz primjerice fotonaponskih postrojenja, što ovo rješenje omogućava je ključna.
Ovaj proces jedno je od najvećih "usporenja" kada je riječ o brzom širenju obnovljivih izvora energije, jer u mnogim slučajevima nije kritičan problem npr. dodatak fotonaponskih sustava i dizalica topline, već povezivanje ovih ekološki prihvatljivih tehnologija na postojeću mrežu. Posebno za ovaj proces, IGP djeluje kao vrlo učinkovit pomagač dajući svojim korisnicima mogućnost potpune automatizacije ovih procesa. Kao rezultat toga, mrežni operateri štede vrijeme, trud i troškove, koji se zatim mogu produktivnije koristiti negdje drugdje. U skoroj budućnosti bi i jadranski mrežni operateri mogli imati koristi od ove inovativne tehnologije.
Dino Novosel, direktor strategije i održivosti u E.ON Hrvatska pozdravlja uvođenje digitalnog blizanca: “Za uspjeh energetske tranzicije ključna je brzina temeljnih procesa. Učinivši okosnicu energetskih sustava - mreže - spremnima za budućnost, envelio rješenje ima potencijal značajno ubrzati te procese i tako još više pogurati energetsku tranziciju. Stoga se veselim istraživanju mogućnosti implementacije IGP-a u Hrvatskoj.”
Sudionici E.ON-ove PowerUp konferencije, koja se održava 24. travnja u Zagrebu, će u posebnoj izložbenoj zoni iz prve ruke imati priliku upoznati se s ovim rješenjem i razgovarati s envelio stručnjacima o svim koristima digitalnog blizanca.