Ono što je počelo kao ruska agresija na Ukrajinu, postao je posrednički rat Washingtona i Moskve. Tvrdi tako Jeremy Shapiro, direktor istraživanja u Europskom vijeću za vanjske odnose. Svoja razmišljanja ovaj bivši posebni savjetnik pomoćnika državnog tajnika za Europu i Euroaziju u američkom State Departmentu sažeo je u komentaru za War on the rocks, portal koji se bavi ratnom tematikom, a njegova je teza da će se sukob Amerike i Rusije pretvoriti u direktan obračun, i to nuklearan.
- Ovo je drsko predviđanje i svakako ga nije mudro iznositi, djelomično jer sam u pravu, a drugim dijelom jer me neće biti tu da preuzmem zasluge za svoju prognozu - predviđa i sam sebi smrt od nuklearnog rata Jeremy Shapiro pa dalje objašnjava svoju teoriju. Predsjednik SAD-a već je nazvao potencijalnu opasnost "nuklearni armagedon", ističe, jer vjeruje da njeno priznavanje povećava šanse za izbjegavanje najgoreg scenarija.
- Ovog trenutka, međutim, nijedna strana (ni ruska ni američka, op.a.) nije voljna ili politički sposobna da poduzme takve korake. U Rusiji su nuklearne prijetnje dio ratne strategije, a u SAD-u različiti komentatori osuđuju čak i one koji imenuju ovu opasnost iz straha da bi to moglo oslabiti odlučnost zapada - govori, odnosno piše Shapiro. Govori se radije o "scenarijima", kaže direktor istraživanja u Europskom vijeću, ali njemu je u glavi samo jedan od njih, onaj nuklearne eskalacije. Jer, objašnjava, iako će možda biti dugih razdoblja pat-pozicija, a možda se nuklearni ishod nikad ni ne dogodi, činjenica jest da smo "trenutačno na putu nekontrolirane eskalacije".
A jednom kad ona počne, "serija pojedinačno racionalnih koraka može dovesti do apsurdnosti kojom se okončava svijet". Ističe Shapiro da su Rusi zapad pokušali upozoriti da će do eskalacije doći. Povukli su bezbroj "crvenih linija", a jedna od njih, podsjeća, bilo je protivljenje ulasku Švedske i Finske u NATO, kao i prijetnje da će bilo kakav napad na Krim dovesti do "sudnjeg dana".
- Kako su se ruske "crvene linije" pokazale veoma "ružičastima", one se sve više dovode u pitanje na zapadu - kako je Rusija prijetila, ali ništa se posebno nije dogodilo, podsjeća Shapiro, pa dodaje kako brojni zapadni komentatori sad tvrde da je Rusija "tigar od papira", a njene nuklearne prijetnje odbacuju kao "bučnu retoriku". Ali sama eskalacija uopće nije povezana s tim "crvenim linijama", kaže autor, već s događanjima na bojištu. Zapad uporno pomaže Ukrajini, računajući na slabljenje Rusije, dok Rusija, s druge strane, odgovara isključenjem energije Europi, pojačanim bombardiranjem civilnih meta, aneksijom četiriju ukrajinskih oblasti te djelomičnom mobilizacijom. Prije direktne konfrontacije, i Amerika i Rusija mogu poduzeti još neke korake, ističe Shapiro, a scenarij koji on vidi odvijao bi se na sljedeći način. Započnu li Ukrajinci invaziju na Krim, budućnost ruskog režima bit će upitna. Onda će neki "genij" u ruskom vodstvu predložiti da se situacija preokrene nuklearnim demonstracijama, piše Shapiro.
- Ruske snage će pokrenuti manji broj taktičkih nuklearnih napada protiv koncentracija ukrajinskih trupa ili linija opskrbe NATO saveza u Ukrajini. Ako neće moći pronaći jedno od toga, napadi će se usmjeriti na ukrajinske civile. Meta nije točna jer poanta ovog napada nije direktno preokretanje vojne situacije, već uništenje volje zapada da pomaže Ukrajini. Dodatno, Rusi bi stavili svoje strateške nuklearne snage u pripravnost i započeli "neobična kretanja" nuklearnih sredstava u pokušaju da upozore SAD da ne reagira na njihov napad - objašnjava Jeremy Shapiro pa dodaje da će, u tom slučaju, Amerika pokušati pronaći odgovor koji odražava težinu ruske upotrebe nuklearnog oružja, a da ne predstavlja daljnju eskalaciju prema općem nuklearnom ratu.
- Američki ekvivalent onom ruskom "geniju" tvrdit će da će direktan, proporcionalno usmjeren odgovor na sam napad poslati ruskom vodstvu signal da SAD nastoji kazniti zločin upotrebe nuklearnog oružja, a ne da žele eskalaciju rata ili zbacivanje ruskog režima - govori ovaj autor, dodajući da će Amerika rusku stratešku nuklearnu uzbunu vidjeti kao blef, tvrdeći da bi nastavak takvog napada bio samoubojstvo.
- U nedostatku boljih opcija, američko vodstvo uhvatit će se za za ideju tako fino kalibriranog odgovora i pokrenuti konvencionalni napad NATO-a na formacije ruskih trupa u Ukrajini ili vojnu bazu u Rusiji, odakle je potekao ruski nuklearni napad - kaže Shapiro, koji misli i da će takva suptilna poruka vjerojatno biti izgubljena u "paranoičnom Kremlju”, koji će direktni napad NATO-a na Rusiju vidjeti kao potvrdu svog stava da zapad namjerava uništiti ruski režim i ubiti njegove lidere.
Suočeni sa smrću, nastavlja Shapiro, ruski će lideri riskirati i pokrenuti daljnje taktičke nuklearne udare na formacije NATO trupa i operacije opskrbe u državama poput Poljske i Estonije, kako bi signalizirali da je Rusija "voljna i sposobna da se brani, usprkos riziku od strateške nuklearne eskalacije”. Napadnute NATO države aktivirale bi onda Članak 5 i blok bi započeo konvencionalnu operaciju radi eliminiranja ruskih ofenzivnih sposobnosti za takve napade. U strahu da će ostati bez svoje obrane, Rusi će pokrenuti strateški nuklearni preventivni "prvi udar", ističe Shapiro.
- Onda bih imao nekoliko minuta da pošaljem mail svojim kolegama u kojem piše: "Rekao sam vam" - piše Jeremy Shapiro, pa ističe kako je ovo "samo scenarij", ali vjerojatnost za njegovo ostvarenje raste iz dana u dan jer dvije strane postaju sve očajnije.
Kako da stane rat u Ukrajini? Jednostavno, neka rusi instaliraju svoje baze na Kubi i Venecueli i gotovo.