PROMO

Kako je sigurnost hrane povezana s dobrobiti životinja?

Foto: Shutterstock
1/3
21.07.2022.
u 09:00

Kada su domaće životinje zdrave i za njih se dobro skrbimo, hrana koju od njih dobivamo ne samo da je sigurnija, već je i kvalitetnija.

Kada hrana dođe na vaš tanjur, koliko često se zapitate otkuda je ona došla? Možda vam u tom trenutku misli o životinji koja je prethodno uzgajana na nekoj farmi ne prolaze glavom, no važno je znati da postoji bliska veza između dobrobiti životinja, njihovog zdravlja i bolesti koje se prenose hranom. Način na koji ljudi tretiraju životinje, posebice one koje se uzgajaju za proizvodnju hrane, utječe i na sigurnost, kao i kvalitetu hrane koju konzumiramo.

Kada su domaće životinje izložene stresu i za njih uzgajivač slabo skrbi, one mogu biti podložnije zaraznim bolestima. To istovremeno može predstavljati rizik za zdravlje potrošača: primjerice, može doći do zaraze uobičajenim bolestima koje se prenose hranom, a uzrokuju ih bakterije iz roda Salmonella, Campylobacter i Escherichia coli. Isto tako, meso životinja koje su bile pod stresom, koje su uzgajane u uvjetima neadekvatne dobrobiti ili koje su ozlijeđene može imati manju vrijednost zbog gubitka boje i mekoće, dakle i sama kvaliteta mesa koje čovjek konzumira bit će manja. Jaja će pak biti manja i lošije kvalitete ako kokoši žive u neadekvatnim uvjetima.

Na našim stolovima hrana će biti sigurnija, kvalitetnija i zdravija kada životinje dolaze s farmi na kojima su zadovoljene njihove fizičke i mentalne potrebe, što uključuje njihovu sigurnost, prikladan smještaj i kvalitetnu hranidbu. Usto dobrobit životinja i njihovo zdravlje također podrazumijevaju sprječavanje i suzbijanje bolesti, veterinarsku skrb, humano postupanje i humano usmrćivanje. Dobre prakse u području dobrobiti životinja ne samo da smanjuju nepotrebnu patnju životinja, već i doprinose njihovom zdravlju, a time dakle i sigurnosti te kvaliteti naše hrane.

Foto: Shutterstock

Pet prava - pet sloboda

Interes javnosti za dobrobit životinja sve je veći, osobito zbog upotrebe kaveza u uzgoju životinja. Europsku građansku inicijativu „End The Cage Age“ kojom se pozivalo na okončanje uporabe takvih kaveza potpisalo je više od 1,5 milijuna građana, a podržalo ju je oko 170 organizacija iz cijele Europske unije. Osim toga, u Lisabonskom ugovoru iz 2009. godine izričito je priznato da su životinje svjesna bića i da Europska unija i njezine države članice snose etičku odgovornost za sprečavanje zlostavljanja, boli i patnje.

Sve veća posvećenost javnosti dobrobiti domaćih životinja rezultirala je izgradnjom novog koncepta, koji je danas na globalnoj razini poznat kao Pet prava (sloboda) dobrobiti. Suvremeno gledište na dobrobit obuhvaća mentalnu dimenziju - farme moraju svesti na najmanju moguću mjeru negativne emocije koje nastaju zbog pojave boli, straha i različitih izvora frustracija, uz istovremeno poticanje pozitivnih emocija i izražavanje prirodnog ponašanja kroz slobodu kretanja. Životinje na farmama moraju imati mogućnost ustajanja, ležanja, okretanja, timarenja i istezanja ekstremiteta.

PET SLOBODA DOBROBITI

1. Sloboda od gladi i žeđi
Slobodan pristup svježoj vodi i hrani, što će životinji omogućiti zdrav razvoj i život

2. Sloboda od neudobnosti
Pružanje primjerenih uvjeta smještaja, s osiguranim zaklonom i mjestom za odmor

3. Sloboda od boli, povreda i bolesti
Prevencija ili rano dijagnosticiranje i liječenje bolesti

4. Sloboda izražavanja prirodnog ponašanja
Život u prikladnom prostoru i uvjetima, kao i u društvu životinja iste vrste

5. Sloboda od neugodnih emocija
Život u uvjetima koji će spriječiti strah, psihičke patnje, stres, nemir.

Foto: Shutterstock

Standardi dobrobiti životinja u Europskoj uniji među najvišima su u svijetu. I Europska unija i njezine države članice odlučne su u svojim nastojanjima da se spriječi zlostavljanje i patnja domaćih životinja. Ključnu ulogu u tome ima Europska agencija za sigurnost hrane koja svojim znanstvenim procjenama pomaže identificirati metode za smanjenje nepotrebne boli, uznemirenosti i patnje za životinje te poboljšati njihovu dobrobit. EFSA procjenjuje čimbenike kao što su smještaj, prijevoz i usmrćivanje životinja iz uzgoja te izdaje preporuke i smjernice poljoprivrednicima, kreatorima politika, prerađivačima hrane i trgovcima na malo, savjetodavnim tijelima i dobrotvornim organizacijama, podižući tako standarde dobrobiti životinja.

Zahvaljujući EFSA-inim znanstvenicima koji poduzimaju napore u području dobrobiti životinja, i hrana koja se plasira na europsko, pa tako i hrvatsko tržište je sigurnija, kvalitetnija i zdravija. Više informacija o vezi dobrobiti životinja i sigurnosti hrane može se doznati na stranici EU bira sigurnu hranu EFSA-e i Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, koje ujedno nude više savjeta o bolestima koje se prenose hranom, higijeni hrane, smanjenju njezina bacanja, alergenima, izbjegavanju akrilamida i drugim temama iz područja sigurnosti hrane, a mogu vam pomoći u svakodnevnom odabiru, rukovanju, pripremi i skladištenju hrane.  

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije