Vlada je jučer održala svoju posljednju sjednicu prije kolektivnog godišnjeg odmora, a ta je činjenica, čini se, prilično relaksirala premijera Andreja Plenkovića. Nakon poduljeg suzdržavanja od bilo kakvih natruha dvosmjerne komunikacije s novinarima, on se jučer konačno odlučio održati presicu na kojoj je saslušao sva postavljena pitanja, a i odgovori su mu, za razliku od onog što smo mogli čuti samo tjedan dana prije, doista imali veze s temama o kojima ga se pitalo.
No, fokus cijele presice pritom je s državnih skliznuo na stranačka pitanja, a premijer je u nekim trenucima zvučao kao da se obraća saboru HDZ-a. Plenković je očito svjestan da ga na jesen čeka vrlo naporno razdoblje, koje bi mu dodatno mogla zagorčati činjenica da se u javnosti polako “outaju” svi koji bi ga željeli zamijeniti na čelu stranke. HDZ-ovcima je zato iz Banskih dvora poručio – unutarstranački izbori tek su nam na trećem mjestu prioriteta. A da bi nakon podbačaja na euroizborima ojačao položaj svoje stranke i vlastiti položaj u njoj, Plenkoviću je nasušna još jedna pobjeda Kolinde Grabar-Kitarović na predsjedničkim izborima.
Zato se jučer nije libio, s konferencije za novinare koju je održao u svojstvu premijera, poručiti kako od svih u HDZ-u očekuje jedinstvo, angažman i potporu kampanji njihove predsjedničke kandidatkinje. Uz to, prioritet su, kaže, i predsjedanje Hrvatske EU i realizacija Vladinih programa. Ovo premijerovo obraćanje (osim ako ne razmišlja o prolongiranju unutarstranačkih izbora izvan statutarnih rokova) direktan je apel stranačkim drugovima da mu dodatno ne zagorčavaju život i nastavak njegove “jadikovke” otprije tjedan dana kada se požalio kako nijedna Vlada do sada nije trpjela takve pritiske i napade oporbe.
Iako je već na prvi pogled jasno kako se pritisci koje Plenković trpi ne mogu mjeriti s prosvjedima s kojima su se morali nositi neki njegovi prethodnici, ono s čim se sada nosi jesen bi mogla pojačati i dodatnim pitanjima. Primjerice, kako to da nema novca za više plaće liječnika kada je našao dvije milijarde za snižavanje PDV-a s Bog zna kakvim učincima.
Porezno rasterećenje je nužan korak k oporavku svakog segmenta ekonomije, pa tako i zdravstva. Drugi korak je skidanje 90% službi s državne sise (zdravstva također).