USTAVNI SUD VJEROJATNO ĆE TRAŽITI OČITOVANJE VLADE

Kampanja koja zastrašuje ili informira?

Zagreb: Inicijativa Ne damo naše autoceste nastavlja prikupljati potpise za referendum
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/5
04.05.2019.
u 16:02

Ustavni sud vjerojatno će tražiti očitovanje vlade o kampanji

Vrlo je vjerojatno da će Ustavni sud u utorak na svom redovitom stručnom sastanku zatražiti od Vlade očitovanje o tomu koja je svrha kampanje koju ministar Marko Pavić naziva informativnom, a organizatori i zagovornici inicijative “67 je previše” protureferendumskom, koliko košta i kojim se novcem financira. Što neće značiti da je Ustavni sud već tada započeo neki formalni postupak.

Sada reagiraju samo iznimno

Budu li ustavni suci i zatražili očitovanje Vlade, tražit će to svojom odlukom, a ne na bilo čiju inicijativu jer za to nitko nije ni ovlašten. S time da i Ustavni sud u predreferendumskoj fazi – koja prethodi predaji potpisa predsjedniku Hrvatskog sabora – može intervenirati samo iznimno. Lani u povodu inicijative “Istina o Istanbulskoj” obrazloženo je da prije nego što referendumski postupak započne, Ustavni sud može reagirati jedino ako bi bila riječ “o grubom kršenju pravila demokratske procedure, odnosno o takvom postupanju nadležnih vlasti koje faktično dokida ili ozbiljno narušava pravo građana na izjašnjavanje o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma. Drugim riječima, te okolnosti moraju biti izuzetne, prijetnja onemogućavanju ostvarenja prava stvarna, a druga sredstva neučinkovita”.

Venecijanska komisija u svom Kodeksu dobre prakse za referendume, nasuprot izborima, ne smatra nužnim potpunu zabranu intervencije vlasti u protivljenju ili podršci referendumu. Međutim, javne vlasti na svim razinama ne smiju utjecati na izlazak građana radi glasovanja, kroz jednostranu kampanju. Korištenje javnih sredstava od strane vlasti za potrebe kampanje mora biti zabranjeno, izričit je stav savjetodavnog tijela Vijeća Europe za ustavna pitanja.

Ali, čak i ako Vlada troši novac iz javnog fonda i ako ustavni suci ocijene da je riječ o protureferendumskoj kampanji, a ne o informiranju o onome što je bitno da bi građani mogli doista slobodno odlučiti, to ne mora značiti da će Ustavni sud reagirati sada kad referendumski postupak još nije počeo. To će u ovoj fazi učiniti samo ocijene li suci da su te radnje dovele do grubog kršenja demokratske procedure tako da narušavaju referendumsko izjašnjavanje.

Lani tema bio Obersnel

GONG, zastupnici Peđa Grbin (SDP), Robert Podolnjak (Most)... tvrde da Vlada protureferendumskom kampanjom financiranom javnim novcem zastrašuje građane, pogotovo podatkom da je alternativa referendumu proračunski trošak od 45 milijardi kuna. Ima li Vladina kampanja efekte zastrašivanja na referendumsko izjašnjavanje i je li to moguće i u fazi kad se tek prikupljaju potpisi, pitat će se suce. Lani u slučaju riječkoga gradonačelnika Vojka Obersnela Ustavni sud je utvrdio da je prekršen zakon, ali s obzirom na sve okolnosti, da ipak nije ugroženo referendumsko izjašnjavanje. 

 

Ključne riječi

Komentara 19

RI
rimac444
22:03 04.05.2019.

Zašto vlada ne donese odluku da je dovolno raditi do 60 godina ? Očito bi bili zadovoljni svi kojima nije važno što neće biti mirovina pa ni slobodne Hrvatske

NE
Neo001
16:24 04.05.2019.

Kampanju provode sindikalni paraziti, komunjarska bagra, maloumni aktivisti kojima nije jasno da uskoro neće biti mirovina, jer neće biti onih koji će puniti mirovinski fond. HDZ i ovom nepopularnom mjerom samo dokazuje da je odgovoran i da traži rješenja za budućnost.

RI
riise
20:51 04.05.2019.

Bilo bi fer i odgovorno prema građanima od strane sindikata (i njegovih pristalica) da izađu sa svojom računicom koliko će državu (porezne obveznike) koštati to što ćemo raditi dvije godine manje (i ostale stavke reforme) i ići u mirovinu, umjesto što se ministra optužuje da "zastrašuje narod"...prije bih rekao da nas informira! Ovako to, bez poznate računice, od protivnika rada do 67 izgleda prilično populistički? Populizmi, obično imaju ružan završetak...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije