Rješenja o odlasku u invalidsku mirovinu trenutačno čeka 4000 ljudi u Hrvatskoj! Zastoj u izdavanju tih rješenja nastao je nakon promjene vlasti, potkraj 2011. godine.
U 2012. godini, naime, razriješeno je staro Stručno povjerenstvo za reviziju nalaza i mišljenja o invalidnosti, bez čijeg mišljenja nije moguće donošenje rješenja o ostvarivanju prava na invalidsku mirovinu.
Tko će platiti bolovanja
No, novo povjerenstvo nikad nije imenovano pa od prošlog ljeta, kažu upućeni, nije izdano ni jedno rješenje za invalidsku mirovinu.
Naši sugovornici iz Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje kažu da je iznimno mnogo neriješenih zahtjeva za invalidske mirovne posljedica neorganiziranosti i nesposobnosti Ministarstva rada i mirovinskog sustava i novog poslovodstva Zavoda, u kojem je smijenjen cjelokupan stručni kadar.
Stoga ispaštaju korisnici koji zbog zdravstvenih razloga ne mogu više raditi, ali koji zbog nefunkcioniranja mirovinskog sustava ne mogu otići ni u mirovinu. Zato su već mjesecima na bolovanju.
Naši sugovornici napominju i da je Zavod dužan u roku od 30 dana od primitka zahtjeva donijeti nalaz i mišljenje Povjerenstva o mirovini pa će u slučaju ne izdavanja na vrijeme rješenja o invalidskim mirovinama morati refundirati troškove naknada bolovanja Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Iako naši sugovornici iz HZMO-a tvrde da se radi o 4000 zahtjeva, u Zavodu priznaju da je došlo do zastoja u izdavanju rješenja za invalidske mirovine, no tvrde da trenutačno ta rješenja čeka oko tri tisuće korisnika. A podaci o broju izdanih rješenja za invalidske mirovine pokazuju da je došlo do velikog zastoja. U 2011. godini tako je izdano 7878 takvih rješenja, a u 2012. samo 2867. Iako posljednjih godina traje trend smanjenja broja rješenja za invalidske mirovine, pad ipak dosad nije bio tako drastičan.
U HZMO-u kažu da je dosadašnje Povjerenstvo za reviziju nalaza i mišljenja o invalidnosti razriješila Vlada s 31. prosincem 2012. No priznaju da ni dotad to povjerenstvo, u biti, nije postojalo.
– Zbog česte fluktuacije liječnika, povjerenstvo je postojalo samo formalno odnosno imalo je imenovanu čelnu osobu, ali ne i ostale članove. Bila je zadovoljena forma, ali ne i sadržaj – navode u HZMO-u.
Nova je vlast uvela i novu proceduru za izdavanje rješenja o invalidskim mirovinama. Pa tako u Zavodu navode da Povjerenstvo više neće donositi konačnu odluku zaslužuje li netko invalidsku mirovinu ili ne. Dosad je Vlada imenovala članove tog povjerenstva, a činili su ga stručnjaci iz područja procjene radne sposobnosti. Poslovi revizije obavljali su se u HZMO-u.
Promjenama Zakona o mirovinskom osiguranju, navode u Zavodu, revizija nalaza i mišljenja o invalidnosti koju donosi vještak odnosno viši vještak u HZMO-u morat će prije donošenja rješenja proći reviziju vještaka-revizora odnosno vijeća u Ministarstvu rada i mirovinskoga sustava.
Ne žele slučaj Rubala
– Tek nakon potvrde njihova mišljenja HZMO će moći izdati rješenje o invalidskoj mirovini. Uz ostalo, takvom se rješenju pristupilo zbog brojnih invalidskih mirovina u odnosu na opće mirovine te sprečavanja malverzacija pri dodjeli invalidskih mirovina. Podsjećamo na slučaj Rubala – navode u Zavodu. No, u Vladi ipak nisu bili ažurni ni pri tome pa su tek potkraj siječnja ove godine donijeli uredbu o medicinskom vještačenju u mirovinskom osiguranju koja je jedna od pretpostavki za početak rada vještaka-revizora.
U Zavodu tvrde da su obavljene sve pripremne radnje za početak rada vještaka-revizora te da će oni početi s radom 1. ožujka ove godine.
U Njemackoj dobiva invalidsku mirovinu nekih 1,6 milijuna ljudi. Njemacka ima 82 milijuna stanovnika. U Hrvatskoj dobivaju invalidsku nekih 400.000 ljudi. Hrvatska ima 4,3 milijuna stanovnika. I tako najvjerojatnije bas oni koji trebaju u Hrvatskoj ostanu kratkih rukava.