Stotinu trideset pet kratkorepih oceanskih kitova uginulo je u petak nakon što ih se oko 150 nasukalo na plaži u australskom zaljevu Hamelin.
Jedan je ribar u zoru uzbunio odgovorne zamijetivši mnoštvo kitova nasukanih u Hamelinu oko 315 km južno od Pertha. Spasioci daju sve od sebe da preživjele vrate na otvoreno more te upozoravaju stanovništvo da bi leševi mogli privući morske pse.
Odjel za parkove i divlju faunu države Zapadne Australije izvijestio je da njihovi zaposlenici nastoje spasiti 15 kitova koji još nisu uginuli.
"Većina dupina nasukala se na kopnu tijekom noći. Nisu preživjeli", izjavio je dužnosnik službe Jeremy Chick, dodavši da su njegovi kolege neko vrijeme čekali pojačanje i odgovarajuću opremu kako bi spasili preživjele sisavce.
"Vjetar i eventualna kiša odredit će trenutak i mjesto na kojemu ćemo ih pokušati vratiti u more, no vrlo je važna i snaga te izdržljivost samih životinja."
"Osim preživljavanja nasukanih kitova glavni nam je cilj zajamčiti sigurnost osoblja i dobrovoljaca koji rade na njihovu spašavanju", kazao je Chick.
Zaljev je zatvoren za javnost zbog bojazni od napada morskih pasa.
Kratkoperajni oceanski kitovi (Globicephala macrorhynchus), najveći u porodici dupina (Delphinidae) nakon kitova ubojica, žive u tropskim i suptropskim vodama te često plove u skupinama i kad se nasukaju to rade masovno. Razlozi nasukavanja još su nepoznati iako postoje brojne teorije o toj temi.
Najčešće se drže dubokih voda, a neki znanstvenici njihova nasukavanja dovode u vezu s infekcijama i parazitima koji utječu na rad njihova mozga te im remete sposobnost orijentacije u morima.
Najveće se nasukavanje u Australiji dogodilo 1996. kad je u Dunsboroughu pronađeno 320 crnih kitova. Samo ih je dvadeset preživjelo.
dakle morski kitovi a ne...jezerski jarunski...*?