Ustavni sud u povodu ustavnih tužbi devetero građana dosudio je ukupno 87.500 kuna naknada zbog sudskih postupaka koji predugo traju. Daleko više od novčanog iznosa spora pravda košta zbog imidža koji stoga ima naša pravna država, a na što javnost iz godine u godinu podsjećaju i anketna izvješća Europske komisije o najlošijoj percepciji neovisnosti koju naše pravosuđe ima u očima svojih građana.
Loš dojam, ali i plodno tlo za negativnosti možda i ponajviše stvaraju upravo dugotrajna suđenja. Stoga je i ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković u svojoj prvoj reakciji na nepromijenjenu percepciju građana inzistirao na tomu kako će se ona promijeniti ponajviše daljnjim inzistiranjem na pozitivnim trendovima učinkovitosti i rješavanja starih predmeta.
U dva slučaja na Ustavnom sudu riječ je o revizijama na Vrhovnom sudu, koje jesu veliki problem, te je u tijeku i zakonodavno rješavanje tog problema s izmjenama Zakona o parničnom postupku. Ohrabrujući je i trend znatnog smanjenja broja neriješenih revizija, 14.926 na kraju 2018., dok ih je na početku bilo 17.444, s tim da ih je lani riješeno 11.280. I izvješće Europske komisije s podacima iz 2017. ukazuje na pozitivne trendove, koji su još izraženiji u najnovijim podacima Ministarstva pravosuđa prema kojima je udio predmeta starijih od 10 godina u ukupnom broju neriješenih predmeta u stalnom padu te je na kraju 2018. iznosio 2,55%, odnosno 9131 predmet u odnosu na 16.934 koliko ih je bilo na početku 2016.
>>Cijeli tekst čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od četvrtka ili u e-izdanju!
>>Roditelji će plaćati oštećene udžbenike i tablete
>>Jozo Brkić izbačen iz gradskog lokala
>>Optuženi Franjo Varga za Večernji list: Tražim sastanak u DORH-u, reći ću tko mi je dao SMS-ove
>>Uvojak kose Leonarda da Vincija otkrit će znamo li mu grob
>>Klokan iz istočne Australije prvi je močvarni valabi rođen u Zagrebu
s tim da ih je lani riješeno 11.280. -------------------------------------- odbiju reviziju a da je ne čitaju.