Povijesni susret

Dvije Koreje dogovorile završetak Korejskog rata i denuklearizaciju poluotoka

Dvije Koreje dogovorile završetak Korejskog rata
Foto: Reuters/Pixsell
1/21
Autori: Hina, Lucija Tošić
27.04.2018.
u 12:58

Kim je u Zlatnu knjigu napisao: "Sada počinje nova povijest: doba mira, od početne točke povijesti."

Susretom sjevernokorejskog čelnika Kim Jong-una i južnokorejskog predsjednika Moona Jae-ina na granici između dviju Koreja u petak ujutro točno u 2.30 po srednjoeuropskom vremenu počeo je povijesni samit dviju zemalja, prvi nakon deset godina.

Tijek događaja:

12:55 - Povodom današnjeg samita na korejskom poluotoku oglasio se i američki predsjednik Donald Trump na svom Twitter profilu. Pohvalio je današnji progres.

11:50 – U zajedničkoj izjavi objavljenoj nakon samita najavljuje se na jesen posjet južnokorejskog predsjednika Pjongjangu. Prema toj izjavi, dvije zemlje organizirat će u kolovozu spajanje obitelji koje su razdvojene od završetka rata prije 65 godina. Dvije zemlje uspostavit će ured za vezu i prekinuti emitiranje propagandnih poruka na granici, navodi se u izjavi.

11:20 – "Mi se ne bismo trebali jedni drugima suprotstavljati. Trebali bismo živjeti u zajedništvu", rekao je Kim Jon-un. "Svi smo dugo čekali da se dogodi ovaj trenutak." U svom govoru Kim nije spomenuo proces denuklearizacije, ali je Moon Jae-in izjavio kako su obje strane pristale na denuklearizaciju na Korejskom poluotoku. 

11:00 – Sjeverna i Južna Koreja dogovorile su sporazum kojim će formalno završiti Korejski rat. Dokument, nazvan "Panmunjomska deklaracija za mir, napredak i unifikaciju Korejskog poluotoka", prezentiran je javnosti nakon cjelodnevnog susreta Kim Jon-una i Moon Jae-ina. "Dvojica vođa objavljuju kako više neće biti rata na Korejskom poluotoku. Započinje razdoblje mira", stoji u Deklaraciji. U deklaraciju je uvršteno obećanje o smanjenju vojnih potencijala u fazama, prekidu neprijateljskih djela i pretvaranju utvrđene granice u zonu mira te okretanje multilateralnim razgovorima s drugim zemljama poput Sjedinjenih Američkih Država.

10:40 – "Peking pozdravlja sjevernokorejskog i južnokorejskog vođu koji su napravili veliki povijesni korak", rekla je kineska glasnogovornica za vanjske poslove. 

10:10 – Dvojica čelnika u neobaveznoj polusatnoj šetnji kroz vrtove pojavila su se bez tjelohranitelja. 

9:50 – Kim Jong-un i Moon Jae-in ceremonijalno su zasadili stablo u spomen povijesnog događaja na crti razgraničenja kao simbol mira i napretka. Riječ je o simboličnom spajanju ovih dviju država. Moon je upotrijebio zemlju s planine Paektu na sjeveru države, a Kim zemlju s planine na južnom otoku Jeju. Svaki od njih zalio je drvo vodom iz druge države.

9:20 – Tjelohranitelji na neobičan način prate limuzinu sjevernokorejskog vođe Kim Jong-una.

8:44 – Sjevernokorejski vođa Kim Jong-un i južnokorejski predsjednik Moon Jae-in vodili su "ozbiljne i iskrene" razgovore o uklanjanju nuklearnog oružja s Korejskog poluotoka i uspostavi trajnog mira u prvom dijelu njihova susreta u petak – kazao je južnokorejski dužnosnik.

 – Na samitu su dvojica čelnika vodila  ozbiljne i iskrene razgovore o tome kako ukloniti nuklearno oružje s Korejskog poluotoka, uspostaviti trajni mir i razviti odnose Južne i Sjeverne Koreje – kazao je Yoon Young Chan prema navodima južnokorejske novinske agencije Yonhap.

Razgovori su trajali nešto više od 90 minuta.

– Dvije strane sastavljaju zajedničko priopćenje i dvojica čelnika objavit će ga na kraju samita – kazao je glasnogovornik južnokorejskog predsjednika Yoon Young-chan novinarima.

Yoon je kazao kako će se i supruga Kim Jong-una, Ri Sol Ju, pridružiti Moonu i Kimu i supruzi južnokorejskog predsjednika na večeri.

Dok su Moona iz predsjedničke palače u Seulu ispratili na samit deseci sugrađana mašući južnokorejskim zastavama, u središtu Seula okupile su se stotine prosvjednika protiv sjevernokorejskog diktatora.

Dvije Koreje dogovorile završetak Korejskog rata
1/22

7:10 – Sjedinjene Američke Države (SAD) nadaju se da će razgovori sjevernokorejskog čelnika Kim Jong-una i južnokorejskog predsjednika Moona Jae-ina dovesti do napretka u ostvarivanju mira i prosperiteta, objavila je Bijela kuća nakon što su dvojica čelnika u petak ujutro počela samit u demilitariziranoj zoni na granici dviju Koreja.

Iz Bijele kuće poručili su i da očekuju nastavak razgovora s Južnom Korejom oko pripreme za planirani sastanak američkog predsjednika Donalda Trumpa i Kima u sljedećim tjednima.

6:35  Kim Jong-un postao je prvi sjevernokorejski vođa koji je zakoračio na tlo Južne Koreje prešavši vojnu liniju razdvajanja koja dijeli poluotok od kraja Korejskog rata 1953., prenose svjetski mediji.

Zlatna vrata na zgradi sa sjevernokorejske strane granice otvorila su se u petak ujutro i vođa te zemlje Kim Jong-un, odjeven u crno maoističko odijelo i okružen svitom dužnosnika, spustio se prema granici.

U minutama bogatima simbolikom i pompom i uz doček počasne garde u tradicionalnim plavim, žutim i crvenim odorama južnokorejski predsjednik i Moon Jae-in (65) i Kim (34) uz osmjehe rukovali su se na granici i sjevernokorejski vođa kazao je kako se nada "otvorenim razgovorima" tijekom toplog pozdrava čelnika samo nekoliko mjeseci nakon ratoborne retorike koje su dvije zemlje izmjenjivale.

Mjesto susreta – selo Panmunjom jedno je od rijetkih mjesta na granici bez bodljikave žice i minskih polja.

"Uzbuđen sam zbog susreta  na ovom povijesnom mjestu i doista je lijepo što ste došli sve do linije razdvajanja kako biste me osobno dočekali", kazao je Kim dok je prihvaćao Moonovu ispruženu ruku.

"Vaša je odluka da se to dogodi ovdje bila velika", odgovorio je Moon odjeven u tamno odijelo i svijetloplavu kravatu dok je pozivao Kima da stupi na tlo Južne Koreje.

Sada su na stolu samita teme poput mirovnog sporazuma i uklanjanja nuklearnog oružja, a Kim se na početku toga susreta upitao zašto je trebalo toliko vremena da do toga  dođe.

Većina tema susreta dogovorena je unaprijed, no mnogi analitičari ostaju skeptični prema najavi Sjevera da će prekinuti nuklearna testiranja.

Spontani trenutak susreta osvojio je javnost

U pažljivo režiranom susretu spontani trenutak bio je kad je Kim pozvao južnokorejskog predsjednika da na trenutak zakorači na tlo Sjeverne Koreje prije nego što su se zajedno vratili u Južnu Koreju, čitavo vrijeme držeći se za ruke.

Potom su se dvojica čelnika otputila na prvi dio razgovora koji je završen i delegacije su se prije poslijepodnevnog dijela razdvojile kako bi zasebno ručale. Kim se vratio u Sjevernu Koreju u crnoj limuzini.

Prvi susret čelnika dviju Koreja u proteklih deset godina bit će nastavljen poslijepodne, ponovno u Južnoj Koreji neposredno uz granicu u zgradi ''Kuće mira'' u Panmunjomu, vojnom kompleksu u demilitariziranoj zoni između dviju zemalja.

"Nova povijest sada počinje – početna točka povijesti i razdoblje mira", zapisao je sjevernokorejski vođa u knjizi gostiju u ''Kući mira''.

Ozbiljnost trenutka povremeno je bila ublažena lakšim tonovima kada se Kim našalio da je donio nešto malo poznatih sjevernokorejskih hladnih rezanaca za samit.

"Nadam se da ćete uživati u rezancima koje smo donijeli", kazao je.

SAD pozdravlja susret

Iz svijeta su počele pristizati prve reakcije i Bijela kuća pozdravila je susret izrazivši nadu da će samit predstavljati napredak prema miru i boljitku.

Korejski samit smatra se uvodom u predloženi susret sjevernokorejskog vođe i američkog predsjednika Donalda Trumpa, prvi ikad između američkog predsjednika i čelnika Sjeverne Koreje.

 

Očekuje se da će glavna tema razgovora biti sjevernokorejski kontroverzni program razvoja nuklearnog oružja koji je toj zemlji donio niz sankcija.

Seul je unaprijed upozorio da postizanje dogovora o zaustavljanju toga programa Pjongjanga neće biti jednostavno zbog toga što je sjevernokorejska nuklearna i raketna tehnologija znatno uznapredovala od zadnjeg susreta vođa dviju Koreje prije desetak godina.

To je treći susret čelnika dviju Koreja, poslije onih 2000. i 2007. održanih u Pjongjangu, i rezultat je poboljšanih odnosa prošlih mjeseci.

Kim je prošlog mjeseca objavio da će privremeno prekinuti nuklearna testiranja raketa, što su SAD i Južna Koreja pozdravile kao pozitvan korak.

Mediji prenose kako je, prema spoznaji kineskih znanstvenika, sjevernokorejsko postrojenje za nuklearno testiranje postalo neupotrebljivo nakon što se na njega srušila stijena poslije zadnjeg pokusa.

Osim sjevernokorejskog nuklearnog programa, očekuje se da će dvojica čelnika razmotriti i korake prema miru, kao i druga gospodarska i društvena pitanja. Tako će formalno biti završen Korejski rat koji se vodio od 1950. do 1953.

Samit završava potpisivanjem sporazuma i zajedničkom izjavom

Prije poslijepodnevnog dijela samita dvojica vođa posadit će bor koristeći se zemljom i vodom s obje strane granice kako bi označili početak razdoblja "mira i napretka", a nakon razgovora samit će biti završen potpisivanjem sporazuma i zajedničkom izjavom prije službene večere koja će se također održati s južnokorejske strane granice.

Jelovnik za službenu večeru pomno je planiran pa će, kao podsjetnik na godine Kimova studiranja u Švicarskoj, biti posluženo švicarsko jelo od krumpira zajedno s poznatim sjevernokorejskim rezancima i tradicionalnim pićem te zemlje.

Nakon večere delegacije će pogledati video prije nego što se Kim vrati u svoju zemlju.

U sjevernokorejskoj delegaciji devet je dužnosnika, među kojima je i Kimova sestra Kim Yo-jong koju je svjetska javnost upoznala dok je vodila izaslanstvo te zemlje na proteklim Zimskim olimpijskim igrama u Južnoj Koreji. Uz ostalo, i te su igre otvorile put zatopljavanju odnosa kao i nešto što do sada nije viđeno – vojni dužnosnici.

Kimov novorazvijeni apetit za diplomaciju doveo je do prekretnice – susreta s visokim južnokorejskim dužnosnicima u ožujku kada je objavljeno i da će se susresti s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom.

Komentara 174

TO
Tom99
09:15 27.04.2018.

Puno ih misli da je Trump ludak, ali Do sad je više napravio nego Obama za 8 god.

Avatar southman
southman
07:14 27.04.2018.

Čuj poraz Amera? Upravo Ameri ovo rješavaju preko Kineza !

Avatar Ironman0105
Ironman0105
07:21 27.04.2018.

Koji je razlog i po cijoj zapocijwdi Vecernji nesmije napisati da sve zasluge za to idu predsjwdniku Trumpu?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije