očekuju je za vikend

Kineska raketa izvan kontrole, nitko ne zna gdje će pasti. Pentagon: Nećemo je uništiti

FILE PHOTO: Long March-5B Y2 rocket, carrying the core module of China's space station Tianhe, takes off from Wenchang
CHINA DAILY/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
07.05.2021.
u 06:48

Kina je prošlog tjedna pomoću rakete Dugi marš 5B lansirala prvi od triju modula svoje svemirske stanice CSS-a. Raketa se ovih dana treba spustiti na Zemlju, nitko ne zna gdje

Čelnik Pentagona Lloyd Austin rekao je u četvrtak da neće uništiti kinesku raketu koja se ovog vikenda treba nekontrolirano vratiti u atmosferu, neizravno kritizirajući Peking zbog gubitka kontrole. "Po posljednjim procjenama koje sam vidio, planiran je (povratak)  za 8. ili 9. svibnja", rekao je američki ministar obrane na tiskovnoj konferenciji.

"Zasad nismo planirali uništiti raketu", dodao je. "Nadamo se da će pasti gdje nikome neće naškoditi, u ocean ili na neko takvo mjesto". Kina je prošlog tjedna pomoću rakete Dugi marš 5B lansirala prvi od triju modula svoje svemirske stanice CSS-a. Raketa se ovih dana treba spustiti na Zemlju, nitko ne zna gdje. Nakon odvajanja svemirskog modula, lanser je počeo kružiti oko Zemlje u nepravilnoj putanji, polako gubeći visinu, što zapravo onemogućuje bilo kakvo predviđanje o mjestu njegova ulaska u atmosferu a time i o mjestu pada.

Moguće je da će se raspasti u atmosferi i ostaviti iza sebe tek krhotine. Ako ostane čitav, postoji velika mogućnost da padne u more jer voda čini 70 posto planeta. Austin je, ne imenujući izravno kineske vlasti, natuknuo da lansiranje kineske rakete nije bilo dovoljno precizno planirano. "To svjedoči o tome da oni među nama, koji djelujemo u svemiru, moramo - ili bismo morali - postupati sigurno i promišljeno te sve ovo uzeti u obzir kada se planira operacija", dodao je.

Ovo nije prvi put da Kina gubi kontrolu nad svemirskim brodom kod njegova povratka na Zemlju. U travnju 2018. svemirski laboratorij Tiangong-1 raspao se pri prolasku kroz atmosferu dvije godine nakon prestanka rada. Kineske vlasti su tada zanijekale da su izgubile nadzor nad laboratorijem.

Ključne riječi

Komentara 28

ZJ
Zjako
06:54 07.05.2021.

Ako mi sje.. vrt ima da im poskidam dijelove za frezu

SI
sisavac
06:59 07.05.2021.

ma daj, kolko su ameri 60-ih imali neuspjeha, kolko im je raketa palo na naseljena mjesta... nezgoda i ništa više, vjerojatnost da te pogodi krhotina je manja nego da ćeš u idućih sto godina dobiti na lotu. zavist, ništa drugo. a čime bi to amer uništio raketu koja nekontrolirano pada? pa nisu to afganistanski seljaci koje dronom gađaš!

IV
ivananda
09:54 07.05.2021.

Nitko ne zna gdje će pasti.....možda Kinezi znaju gdje će pasti!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije