Rusija
Kijev je stoljećima bio pod Moskvom, sve do 1991. godine, a Moskva i dalje ima veliki utjecaj. Svako zbližavanje Kijeva s EU Rusi doživljavaju kao udarac na njihove interese. Kremlj optužuje Zapad da upravlja prosvjedima. Pod utjecajem Putina Janukovič je odbio potpisati ugovor o približavanju Ukrajine EU, a za to mu je ruski predsjednik obećao kredit od 15 milijardi dolara te smanjiti cijenu plina. Ruska crnomorska flota i dalje je u Sevastopolju na Krimu koji je naseljen Rusima.
EU
Godinama Bruxelles pregovara s Kijevom o ugovoru o pristupanju EU. Uvjet su političke i ekonomske reforme kojima bi se Ukrajina trajno istrgnula iz naručja Moskve i vezala za EU. No, već dovršeni dogovor odbacio je Viktor Janukovič u studenom prošle godine pod pritiskom Putina, što je bio okidač za prosvjede. Europska unija otvoreno se u sukobu svrstala na stranu oporbe i traži od Janukoviča povratak ustava iz 2004. godine kojim bi se ojačao demokratski poredak i smanjila moć predsjednika koja graniči s diktaturom.
Njemačka
Najmoćnija europska zemlja ima goleme interese u Ukrajini zbog njezine veličine, poljoprivrednih i industrijskih potencijala te geopolitičkog položaja. Nakon Janukovičevog "njet" Europi kancelarka Angela Merkel kazala je da su "vrata Europe Ukrajini i dalje otvorena". Berlin pokušava posredovati između vlasti i oporbe u Ukrajini, a li se otvoreno svrstao uz oporbu - prije svega Vitalija Klička. Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier na kritiku iz Moskve da se previše miješa u unutarnja pitanja Ukrajine odgovorio je da je "Ukrajina dio geopolitičke šahovske igre".
SAD
Ukrajina je strateški važna za SAD zbog čvrstih veza s Rusijom. Do sada je Washington Ukrajinu prepuštao EU, no u međuvremenu su se aktivnije uključili. O tome svjedoči i skandal nakon što su ruske tajne službe pustile snimku u kojoj američka diplomatkinja veleposlaniku govori: J.... EU. Amerikanci aktivno rade na tome da pripreme oporbu za preuzimanje vlasti nakon pada Janukovičevog režima. Amerikanci su već uveli sankcije Kijevu, a obećali su i veliku ekonomsku pomoć kada oporba preuzme vlast i provede političke i gospodarske reforme.
>>Janukovič i oporba potpisali sporazum. Parlament glasovao za puštanje Timošenko!
>>Poljski ministar oporbenjaku: Potpišite sporazum ili ćete svi umrijeti!
ma to gore nabrojano o industrijskim potencijalima i prirodnim resursima je kriva teza.......ja mislim da je tim svjetskim velesilama glavni i jedini cilj demokracija i ljudska prava .............ako cemo lagati :)