Vladajuća stranka Gruzijski san na putu je da osvoji većinu na parlamentarnim izborima u Gruziji i pobijedi proeuropsku oporbu, prema djelomičnim službenim rezultatima, čime će se dovesti u pitanje ambicije te male kavkaske zemlje da se približi Europskoj uniji. Nakon prebrojavanja 70 posto glasačkih listića, Gruzijski san, kojeg oporba optužuje za proruski narativ, odnio je 53 posto glasova nasuprot 38,28 koliko je dobio blok četiri proeuropske stranke, objavilo je izborno povjerenstvo.
"Kao što pokazuju rezultati koje je objavilo središnje izborno povjerenstvo, Gruzijski san dobio je solidnu većinu" u novom parlamentu, rekao je novinarima izvršni tajnik stranke Mamuka Mdinaradze. Na temelju ankete američkog instituta Edison Research koju je proveo za televizijski kanal naklonjen oporbi, predsjednica Salomé Zurabišvili je ranije objavila poraz Gruzijskog sna i pobjedu “europske Gruzije”.
Nakon što je glasala, Zurabišvili je kazala da će izbori "odrediti budućnost zemlje". Prvi strani čelnik koji je reagirao na rezultate izbora bio je mađarski premijer Viktor Orban koji je pozdravio "premoćnu" pobjedu vladajuće stranke. Bruxelles je upozorio da će o ishodu ovih izbora ovisiti šanse te bivše sovjetske republike na Kavkazu od oko četiri milijuna stanovnika za približavanje EU-u.
VEZANI ČLANCI
Pod nadzorom međunarodnih promatrača, glasanje je bilo obilježeno s nekoliko incidenata, naširoko prenošenih na internetu, poput snimke tučnjave na biračkom mjestu u Tbilisiju ili tučnjave u sjedištu Ujedinjenog nacionalnog pokreta, jedne od četiri prozapadne stranke oporbenog bloka.
Tina Bokučava, čelnica Ujedinjenog nacionalnog pokreta tijekom dana je optužila "nasilnike" Gruzijskog sna za "uzurpiranje vlasti" i "podrivanje izbornog procesa", što su komentari koje je odbacila ta stranka, koju vodi milijarder Bidzina Ivanišvili. Ujedinjeni nacionalni pokret je stranka zatvorenog bivšeg predsjednika Mihaila Sakašvilija, Ivanišvilijevog zakletog neprijatelja.
Ove parlamentarne izbore i vladajući i oporba prikazuju kao borbu koja će odlučiti hoće li se zemlja dodatno približiti Zapadu ili vratiti Moskvi. Gruzija, kojoj su proruski separatisti oduzeli velik dio teritorija 1990-ih te je poražena u kratkotrajnoj ruskoj invaziji 2008., desetljećima je bila jedna od najviše prozapadnih država proizašlih iz Sovjetskog Saveza.
No, od ruske invazije na Ukrajinu 2022., Gruzijski san je zemlju ponovo okrenuo prema Moskvi, optuživši Zapad da ju pokušava uvući u rat. Oporba tu promjenu kursa naziva izdajom europske budućnosti zemlje.
ta stranka nije proruska nego suverenisticka a ne kao ovi prozapadni koji bi ih uvalili u novi rat sa Rusijom za tudje interese.zadnji put su ih gurnuli u sukob i ostavili na cjedilu 2008.u igri velikih sila treba gledati kako za svoju zemlju najvise ivuci a ne biti tudji zrtveni jarac