I sedam godina nakon prodaje, dvorac Inkey u Rasinji, mjestu desetak kilometara udaljenom od Koprivnice, i dalje nemilosrdno propada. Dvorac je oko 1885. godine izgradila barunska obitelj Inkey de Pallin i u njihovu posjedu ostaje do potkraj Drugog svjetskog rata, nakon čega im se gubi svaki trag. Nakon toga, dvorac je pripao lokalnoj zajednici.
Kriza uništila planove
U jednoj od zgrada svojedobno je bila osnovna škola, a u drugoj je bio smješten mjesni ured. Nakon tri provedena kruga javnog natječaja, za milijun i pol kuna početkom 2006. godine dvorac je od rasinjske općine kupila građevinska tvrtka Gratit iz Virja.
- Plan je bio napraviti hotel visoke kategorije, napravljen je idejni projekt, ali sve je stalo zbog krize - istaknuo je Dragutin Šklebar, direktor i vlasnik Gratita.
Zbog financijskih problema u kojima se našla tvrtka iz Virja, dvorac je još prije tri godine stavljen na prodaju.
- Prodaju vrše tri specijalizirane agencije za prodaju nekretnina. Cijena će biti formirana kad se pojavi ozbiljan kupac, a takvog za sada nema - dodao je on.
Načelnik općine Rasinja Danimir Kolman (HNS) otkrio je da je prodaja dvorca napravljena u vrijeme načelnika Krunoslava Belaja (HSS).
Mađari spasili svoj dvorac
- Općina ne može biti zadovoljna statusom dvorca, nešto treba napraviti. Zna se da je novac u to vrijeme bio potreban općini, uložen je u novi vrtić, ali mislim da je trebalo napraviti puno bolji ugovor - kazao je Kolman i pojasnio da u ugovoru Gratitu nisu bili uvjetovani ni svrha niti rok adaptacije.
- Žao mi je što je dvorac prodan privatnoj tvrtki jer je riječ o zaštićenom spomeniku kulture. Da je u našem vlasništvu preko Ministarstva kulture i fondova Europske unije lakše bismo došli do novca - rekao je načelnik Rasinje i dodao da u mađarskom Iharosberényju također postoji dvorac Inkey, ali on je sredstvima Europske unije potpuno saniran i koristi se za potrebe škole i tamošnje općine, a u velikom broju obilaze ga i turisti.