I dok u jeku priprema za opći štrajk u javnim službama sindikalni čelnici poručuju da nakon kresanja plaća u tom sektoru novi udar iz Banskih dvora ide prema snižavanju zakonom utvrđene minimalne plaće, potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor poručuje:
- I minimalna plaća mora se uskladiti s realnim okolnostima. Neki poslodavci neće moći podnijeti teret krize i minimalnoga osobnog dohotka koji moraju isplatiti.
Gospodarsko-socijalno vijeće još uvijek bez predsjednika
Na pitanje odnosi li se ova njezina izjava i na mogući budući pravac Vladina djelovanja kako bi pred sve tanjim državnim financijama našla novi izvor krpanja u vidu smanjenja minimalnoga osobnog dohotka u zemlji koji sada iznosi - 2747 kuna bruto, Kosor je samo potvrdila da je stav da svi u državi moraju biti svjesni krize i uvjeta u kojima se nalazimo.
To vrijedi i za plaće zaposlenih u lokalnoj upravi koje su prema Ivici Mudriniću, predstavniku poslodavaca u Gospodarsko–socijalnom vijeću, nekoliko puta više od plaća u državnim službama za isti posao. I tom je sektoru potpredsjednica Vlade poručila da jednako treba podnijeti teret krize. Mudrinić također priznaje da su plaće u javnom sektoru, posebice stručnjaka poput liječnika, nastavnika ili sudaca niske, ali je ukupni trošak visok. Imamo previše općina, neučinkovit sustav na regionalnoj razini, a kad to stavimo na teret poduzetnika, dobiva se nekonkurentno gospodarstvo. I to u uvjetima procjene pada BDP-a od tri pa i četiri posto, komentirao je član GSV-a iz redova poslodavaca.
Dio odgovora na to kako će nam plaće izgledati, napose u vremenu kada su većini zaposlenih zamrznute i snižene, dok istovremeno cijene bujaju, trebale bi dati i smjernice za vođenje usklađene politike plaća i cijena, kojima se danas bavio GSV, ali bez konkretnog dogovora.
Smjernice će obuhvatiti plaće zaposlenih u državnim i javnim službama koje, prema izjavi Jadranke Kosor, trebaju u postojećim uvjetima biti na razini iz 2008. godine, dok privatni sektor treba iznaći načina da se održi zatečena razina plaća u gospodarstvu.
Smjernice bi trebale dirnuti u ono što dobar dio javnosti dugo očekuje – menadžerske plaće. Više se o danas izloženom u vidu konkretnih prijedloga očekuje na novoj sjednici GSV-a nakon Uskrsa.