Već na samom početku današnjeg regionalnog sastanka radne skupine za jednakost spolova, koji je u Zagrebu okupio predstavnice 13 zemalja iz regije, izaslanstvo Kosova napustilo je sastanak prosvjedujući što je kao službeni naziv njihove zemlje naveden - UNMIK Kosovo.
Mada je objašnjeno da se koristio naziv koji je prihvaćen i u Regionalnom vijeću za suradnju (čiji je član i Regionalni centar za ravnopravnost spolova (GTF)), kosovski predstavnici takvo objašnjenje nisu prihvatili.
No, kako se moglo čuti, da se organizator koristio samo nazivom Kosovo, onda bi konferenciju napustila delegacija Srbije.
Podsjećajući na desetgodišnju povijest GTF-a njegova predsjednica Sonja Lokar kazala je da su krajem 90-ih žene glasno rekle da više ne žele biti objekti i žrtve, već žele svoje mjesto za stolom visoke politike.
Tražilo se i unapređenje obuke žena u raznim poslovima, pronalaženje banaka koje bi kreditirale žene u biznisu...
Izvršna direktorica GTF-a Mary Ann Rukavina-Cipetić navela je da 1999. niti jedna od 12 zemalja regije nije imala zakon o rodnoj jednakosti, a sad ga ima svih 12. Prije nigdje nije postojao ni pravobranitelj za ravnopravnost spolova i ženskih prava, a sad ga imaju imaju četiri zemlje. Krajem 90-ih u parlamentima je bilo tek sedam posto žena, a ministarskom se funkcijom moglo pohvaliti 8,9 posto žena. No 2008. u parlamentima je sjedilo 17,4 posto žena, a ministrica je bilo 14,1 posto.
Naša pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Gordana Lukač-Koritnik rekla je da je analiza 120 kolektivnih ugovora u Hrvatskoj pokazala da je tek u sedam ugovora izjednačena plaća muškaraca i žena.
Hrvatska je državu Kosovo priznala pod imenom \"Kosovo\" Sramota je kako se dodvoravamo balkanskim koljačima a ljigavo kako se odnosimo prema jednom prijateljskom narodu kao što su Albanci