Stotinjak proizvođača krumpira, distributera sjemenskog krumpira i agronoma okupilo se u Nedeljancu u povodu Danu polja krumpira. Zaključak je jednoglasan – treba taktizirati s prodajom jer će mu rasti cijena.
- Ova je godina drugačija. Proljetos je bilo puno kiše, a poslije su bile velike vrućine. Mjesec dana kasnilo se sa sadnjom. I kod nas, i u Istri, i u Dalmaciji. Mladi krumpir stoga se prodavao po pet do šest kuna, a inače je četiri kune – kaže organizator, poljoprivrednik Marko Hladika.
Došli su i gosti iz Slovenije, Mađarske i Nizozemske i domaćim uzgajivačima otkrili važan podatak – nestašica je krumpira iz sličnih razloga i na sjeveru Europe te u Rusiji. Rusi navodno puno kupuju krumpir u Poljskoj i Njemačkoj. Krumpir se otkupljuje od proizvođača u europskim zemljama trenutačno za 27 centi po kilogramu, a kod nas po 1,50 kuna.
– Poskupljenje će stići i u Hrvatsku. Općenito je nestašica povrća. Oni koji se ozbiljnije bave uzgojem, preporučuju da se ne juri u prodaju – kaže Hladika.
No i najbolje namjere padaju u vodu kad proizvođač nema gdje uskladištiti krumpir, što je rak-rana domaćih poljoprivrednika. Krumpir pošto-poto moraju prodati na jesen, kako ne bi propao. A kada bi imali skladišta u kojima bi se mogao dobro očuvati do svibnja, obrali bi vrhnje.
Naime, u listopadu i studenome cijena je najniža.
Na žalost, izvoz u sjevernu Europu teško je ostvariv, ponajprije zbog strogih zakonskih propisa, zbog kojih se dugo čeka da se preveze preko granice.
Sam najte prodati. Nek uvoznici zarađuju na uvoženom. Pak vas netko žejne prek vode vodi. Oj seljančeki baš mi vas je žal.