Gilberto Gonzalez učio je ruski u školi u Havani na vrhuncu Hladnog rata, ali 30 godina poslije jedva se sjeća ičega više od 'da' i 'njet'.
Sada, kada su zatoplili odnosi SAD-a i Kube, Gonzalez želi da mu djeca uče engleski kako bi objeručke iskoristili prigode koje se otvaraju zbližavanjem nekadašnjih neprijatelja.
Naložio im je da se upišu u privatnu školu stranih jezika u Havani.
"Nema veze što je skupo, ali vrata su otvorena i ulazimo u novo doba", rekao je 45-godišnji inženjer, koji zarađuje i kao vozač taksija.
Poučavanje engleskog doživjelo je pravi 'bum' u Havani zadnjih mjeseci i u privatnim kućama otvaraju se desetine škola.
Engleski je već godinama najpopularaniji strani jezik na Kubi, ali mu je normalizacija odnosa s Washingtonom dala novi zamah i blagoslov kubanske vlade.
"Moramo govoriti engleski. Ako znate dva, tri strana jezika, tim bolje, ali je engelski je nužan", rekao je Jose Ramon Machado Ventura, drugi čovjek kubanskih komunista i jedan od živućih izvornih vođa revolucije 1959. godine.
Vlada je dodala engleski na popis prioriteta za ovu školsku godinu, zajedno s nacionalnom poviješću i i španjolskim jezikom.
Službeno prihvaćanje engleskog i mogućnost dolaska milijuna američkih turista kad se ukinu sva ograničenja za putovanja potaknulo je pravu poplavu učitelja i učenika.
Tečaj engelskog košta između 10 i 30 dolara mjesečno, a prosječna je kubanska plaća 25 dolara. Sve više Kubanaca, međutim, zarađuje poduzetništvom i uplatama članova obitelji na radu u inozemstvu.
U vrijeme Hladnog rata i savezništva Kube i Sovjetskog Saveza u školama se učio ruski. Čak i je Fidel Castro priznao da je to bila pogreška. "Rusi su učili engleski, cijeli svijet je učio engleski, a mi smo učili ruski", rekao je prošle godine na državnoj televiziji.
>> Fidel Castro napisao otvoreno pismo 'bratu Obami': Nema potrebe da nam imperij daje darove
Kubanci se prihvatili učenja engleskog; najpametniji potez u ovome momentu ...