Iza karlovačke Obrtničke zadruge koja je u stečaju od lanjskog listopada, ostala su potraživanja od 4,566 milijun kuna od čega najviše potražuju banke. U tom su iznosu i dugovanja za petero djelatnika koja iznose 358.186,12 kuna.
Radnicima dio novca
– Radnici su do sada, zahvaljujući Agenciji za osiguranje radničkih potraživanja u stečaju, dobili oko sto tisuća kuna. Koliko će se naplatiti oni, ali i banke, te Porezna uprava, znat će se nakon trećeg pokušaja prodaje nekretnina.
Naime, ovlašteni sudski vještak procijenio je da je vrijednost nekretnina oko 2,8 milijuna kuna. Poslovni prostori u Haulikovoj 14 najveća su vrijednost Obrtničke zadruge – kazao je Miroslav Borš, stečajni upravitelj Obrtničke zadruge.
Do sada nije bilo zainteresiranih kupaca za nekretnine, poslovne prostore u dvorištu Obrtničkog centra na iznimno atraktivnoj lokaciji. U najmu jednog od tri poslovna prostora koji se prodaju je i Razvojna agencija Karla.
Po mišljenju stečajnog upravitelja, kupci, zapravo čekaju da padne cijena nekretnina, koje će se na trećoj javnoj dražbi početkom travnja na zagrebačkom Trgovačkom sudu, prodavati za 15 posto manje cijene.
Prodaju se i nekretnine zadruge, od uredskih materijala, vješalica, fotelja i ostalog namještaja u ukupnoj vrijednosti od 17.890 kuna, te uredska oprema, od računala, klime, PC kompjutera, skenera, digitalnog fotoaparata i druge opreme koja je procijenjena na 12.550 kuna.
– Zainteresirani, prije davanja ponuda, sve mogu razgledati u prostorijama Obrtničke zadruge - pojasnio je stečajni upravitelj.Osim poslovnih prostora u Haulikovoj, zadruga je imala tri stana koja je, u pola cijene kupila jedna karlovačka trgovačka tvrtka, a za prodaju su još tri manja stana u Haulikovoj ulici koji su pod hipotekom Karlovačke banke, vrijedni 554.707 kuna.
I dok se tijekom stečajnog postupka pokušavaju namiriti sredstva kako bi se isplatile banke i radnici, Obrtnička zadruga putem Upravnog spora u Rijeci pokušava dokazati kako su u stečaju završili zbog krive procjene poreznika.
Većina zadrugara propala
Podsjetimo, zadruga je završila u stečaju nakon što joj je račun blokirala Porezna uprava zbog duga od 859.781,72 kune, koji je nastao zbog krivog obračuna cijene kvadrata stanova koje su prodavali u Filip Jakovu.
Porezna je ustvrdila da su neki stanovi prodavani ispod procječne cijene kvadrata na tom području. Najgore su u svemu prošli zadrugari. Od njih 70-tak koji su većinu poslova odrađivali upravo preko zadruge, većina je propala jer nisu mogli opstati samostalno na tržištu.