Nekretnine

Kupi stan, ministar Bačić zna kako...

\'25.02.2011. Zagreb, Hrvatska - U sjedistu HDZ-a odrzan je radni sastanak premijerke Kosor sa predstavnicima iz Hrvatske udruge poslodavaca. Branko Bacic, Jure Radic. Photo: Petar Glebov/PIXSELL\'
Petar Glebov/PIXSELL
09.05.2011.
u 23:00

Najniža je kamatna stopa stambenog kredita ona OTP banke – 4,44 posto

U svega tjedan dana Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama primila je 125 zahtjeva za državno subvencioniranje stambenog kredita, od čega je odobreno njih 98! Toliko će građana, naime, kupiti stan uz državnu potporu prema, nazovimo tako, Bačićevim pravilima. Riječ je o, podsjećamo, subvenciji 66 posto kamatne stope stambenog kredita za kupnju prve nekretnine koja ne smije prelaziti 4,95 posto godišnje te ostaje fiksna prve četiri godine otplate kredita.

Osigurana 22 milijuna kuna

Glavne su to karakteristike zakona koji su, sudeći prema prvim rezultatima, mnogi jedva dočekali. Od spomenutih 125 zahtjeva, APN ih je obradio 109, za 11 su zatražili dopunu, dok je njih 16, kako doznajemo, "u pripremi za odlučivanje". Što se tiče odobrenih 98, u novčanom ekvivalentu to znači iznos državne subvencije za prvu godinu od gotovo 260 tisuća eura, a za četiri godine riječ je o iznosu nešto većem od milijun eura. Za tu su svrhu, inače, u ovogodišnjem proračunu osigurana 22 milijuna kuna. Najveći dio državnog novca ići će Zagrebačkoj banci, koja stoji iza većine od 98 odobrenih zahtjeva, konkretno njih 89. Toliko će građana krov nad glavom riješiti uz kamatnu stopu od 4,61 posto, koliko ona iznosi u toj banci.

Najpovoljnija je pak stopa OTP banke, 4,44 posto, a maksimalnu stopu zadržali su u Erste banci (4,95 posto EKS). Dio je to banaka koje su javnim natječajem konkurirale i koje je država birala kao najpovoljnije ponuđače. S njima će biti potpisan ugovor kojim se jamči navedena kamatna stopa prve četiri godine, a država će bankama preko APN-a godišnji iznos subvencije platiti unaprijed. Treba podsjetiti i da je riječ o kreditu maksimalne vrijednosti sto tisuća eura za kupnju prve stambene nekretnine (novogradnje) cijena čijeg četvornog metra ne prelazi 1900 eura (s PDV-om) i s rokom otplate od najviše 25 godina.

Pokrenut će se tržište?

Nakon isteka kredita korisnici će subvencionirani iznos vratiti državi u roku od 60 mjeseci i tijekom isplate najviši iznos bit će onaj do visine kamata koje će vrijediti prema Zakonu o društveno poticanoj stanogradnji.

U svakom slučaju, čini se da je nasljednik Marine Matulović-Dropulić pronašao formulu koja će pokrenuti tržište nekretnina i graditeljstvo, branšu u kojoj, prema procjenama, radi 150 tisuća ljudi. Mjera bivše ministrice za pomaganje stanogradnje odobravanjem zajmova bila je, naime, pucanj u prazno. U godinu dana primjene na taj je način realizirana kupnja tek 68 stanova, zbog čega su prve brojke novog modela poticaja još značajnije.

Komentara 29

SA
sargu123
23:07 09.05.2011.

GLE, Jure Radić u pozadini . . . . . . . . . . . . . ih ih !

DU
Deleted user
23:12 09.05.2011.

U Zagrebu je najveće POS naselje Špansko-Oranice, od Mercatora na ZG aveniji do hotela Antunović. Prošećite tim naseljem i pogledajte vrlo solidan vozni park stanara parkiran ispod prozora. Ti svi stanari su riješili svoj stambeni problem sufinanciranjem iz drž. proračuna RH, a ono što su tom prigodom uštedjeli su vjerojatno potrošili kod auto-zastupnika. Tko vidi taj vozni park, odmah će shvatiti da taj sloj pučanstva nije trebao pomoć iz smjera proračun za skućiti se odnosno da su nasanjkani ostali porezni obveznici. Jednima se dalo, a drugima se u ime toga uzelo! Tako to biva kad vlastodršci pred izbore namamljuju puk svojim uspješnim \"programima\"... Nema se za obnoviti škole, vrtiće, odjele bolnica - ali se ima za dati nekom udjele za stanove, a kasnije se ispostavi da se nije radilo o socijali nego dapače, o onima koji su \"zgrabili\" iznenadnu prigodu da se dočepaju sufinanc. m2!

BA
barbaizamerike
05:52 10.05.2011.

drzava financira banke i gradevinare ali ni to nece pomoci jer ce cjene stanova i dalje padati.razlog kriza i prevelika zaduzenost sviju i gradana i drzave i banaka i gradevinara

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije