Hrvatski mediji nemaju problema s lažnim vijestima, nego s fenomenom političkog, odnosno ljudskog obrambenog mehanizma. Imaju problem s profesionalnim standardima koji se ne poštuju dovoljno, kao i s transparentnošću vlasništva nad portalima – poručio je tako Dražen Klarić, glavni urednik Večernjeg lista sudjelujući na danas održanom forumu Veleučilišta Vern pod nazivom “Istinita ili lažna? Važno da je vijest.”
Spomenuti forum održan je u jeku diskusije o smjernicama EU komisije za suzbijanje nepoželjnog komuniciranja na internetu, ali i najave zakonskog rješenja protiv govora mržnje i širenja lažnih vijesti u Hrvatskoj. Uz Klarića, u raspravi su sudjelovali i Hrvoje Krešić, novinar N1 televizije, Krešimir Macan, komunikacijski stručnjak i Robert Tomljenović, zamjenik ravnatelja Agencije za elektroničke medije.
– Kada govorimo o fake newsu, društvene mreže su najveći problem. Sadržaj koji se bez provjere objavljuje preko njih vodi urušavanju temelja demokracije, a jedan od tih temelja su i pravilno informirani građani – poručio je novinar Hrvoje Krešić.
Večernji list je svojevremeno, ne tako davno, otvorio portal pod imenom Barometar. Namjera je bila da portal uređuju sami čitaoci svojim člancima i prilozima, pod uvjetom da budu u stanju zadržati potrebni nivo pristojnosti i tolerancije za mišljenja i priloge drugih, pogotovo ako su različita. Bilo je tu članaka i s lijeva i s desna, dobrih a vrlo često i izvrsnih, a svi su uglavnom ta pravila i poštovali. Uključivalo se sve više čitalaca - autora. Stvar je dobro funkcionirala, jer nije bilo diktata tko o čemu i kako mora pisati. A onda je rubrika naprasno ukinuta. Da li se premalo lagalo ili su prilozi bili previše istiniti, jesu li amateri bili bolji i čitaniji od profesionalaca, to na žalost nikada nećemo saznati. Toliko na temu lažnih vijesti i obavijesti.