vještak potvrdio

Lažni profili na Facebooku i Iskrici napravljeni su iz doma Kožulovih

mate kožul
Željko Mršić/PIXSELL
29.03.2012.
u 12:15

Na spornim profilima bila su imena i prezimena oštećenih djevojaka, telefonski brojevi i kućne adrese te podaci o njihovim navodnim sklonostima i slobodnom vremenu

Svjedočenjem Vladimira Njegovana, sudskog vještaka za telekomunikacije, nastavljen je parnični postupak protiv 26-godišnjeg Mate Kožula, bivšeg zaposlenika zadarske gradske uprave i člana Mladeži HDZ-a, kojeg se tereti za zloporabu i neovlašteno korištenje tuđih osobnih podataka jer postoji osnovana sumnja da je dvjema poznanicama, S. P. i T. R., 20. siječnja 2011. godine otvorio profile na društvenim mrežama Facebook i Iskrica te objavio njihove fotografije i brojeve mobitela. Uz oglas za diskretna intimna druženja i razmjenu partnera, jednoj djevojci objavio je čak i broj kućnog telefona te kućnu adresu za koju je naveo da je adresa javnog okupljališta.

Vještak Njegovan svjedočio je da je od 19. do 23 siječnja 2011. s IP adrese i modema na koji je priključen telefonski broj okrivljenikova oca Bože Kožula iz Zadra otvoreno pet lažnih profila na Facebooku i Iskrici te tri email adrese. – Utvrdio sam da je modem radio u tzv. lokalnoj mreži i da je u bežičnom dijelu bio zaštićen 64-bitnim ključem kako bi se zaštitio pristup internetu nepoznatim osobama – odgovorio je Njegovan na pitanje sutkinje Ane Zrilić jesu li modem mogle koristiti druge osobe.

Lažne profile na Iskrici, utvrdio je Njegovan, na traženje policije zatvorio je vlasnik te društvene mreže, a na Facebooku vjerojatno osoba koja ih je i otvorila jer nije bilo moguće kontaktirati s administratorom u Americi. Također, od Microsofta u Hrvatskoj nije bilo moguće dobiti podatke o spornim e-mail adresama jer takve pojedinosti može dati samo središnjica Microsofta u SAD-u, i to jedino ako se zatraži sudskim putem.

– Ne vjerujem da bismo ih dobili jer pružatelji telekomunikacijskih usluga takve podatke čuvaju do godinu dana – rekao je vještak i istaknuo da je analizom spornih profila naišao na ime i prezime oštećenih djevojaka, telefonske brojeve i kućne adrese te podatke o njihovim navodnim sklonostima i slobodnom vremenu.

Optuženi Kožul i njegov branitelj nekoliko su puta priču vraćali na sigurnost modema, ali vještak Njegovan bio je nedvojben: – Na internetu niste anonimni, IP adrese uvijek se bilježe, sporni modem bio je zaštićen, a u wireless-sustavu mogli su ga koristiti ukućani, i to u radijusu od 15 do 25 metara. Na temelju povezanosti adresa i profila zaključio sam da je sve napravila ista osoba, a pristupala je internetu preko IP adrese i modema Bože Kožula – kazao je Njegovan.

Komentara 7

CR
crnaguja1950
13:21 29.03.2012.

zašto je za ovaj slučaj jako bitno što je dotični idiot član mladeži HDZ-a?oćemo li sad za svako sranje kad netko nešto napravi prije identifikacije utvrđivat i stranačku pripadnost.novinarstvo na nuli.

JA
jamanuša
14:32 29.03.2012.

tako je to kažu kad u vlastitom domu imaš dio obavještajne agencije

ĆA
ćaćaća
13:08 29.03.2012.

sve one koji otvaraju lažne profile koristeći se tuđim podacima i zloporabom istih treba staviti iza brave..kriminal je kriminal..

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije