Predsjednik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar komentirao je danas u Rijeci inicijativu predsjednika Josipovića o potrebi nacionalnog konsenzusa oko najbitnijih reformi u Hrvatskoj, lokalne i regionalne samouprave, mirovinskog i zdravstvenog sustava.
– Sve tri teme iznimno su značajne i u pravu je kada kaže da će realizacija eventualnog konsenzusa trajati najmanje dva mandata jedne vlasti. Međutim, da bi se do takvoga konsenzusa došlo, inicijativu mora prihvatiti parlamentarna većina, odnosno hrvatska Vlada. Premijer Milanović dosada se nije očitovao o toj predsjednikovoj inicijativi, iz čega se da zaključiti da ne prihvaćaju ili ne podržavaju takav prijedlog, pa bi na tragu inicijative predsjednika bilo jako dobro da on iskoristi svoje ustavne ovlasti i predloži sjednicu Vlade na kojoj bi se ova njegova inicijativa razmotrila i da Vlada i vladajuća većina u Parlamentu pozovu parlamentarne stranke na postizanje dogovora o gradnji tog trećeg konsenzusa – kazao je Lesar iznoseći ujedno i stav Hrvatskih laburista.
– Nećemo i ne možemo prihvatiti dosadašnju praksu pozivanja na konsenzus na način da netko oblikuje nekakav prijedlog i u Saboru kaže – mi sad pozivamo na konsenzus – rekao je Lesar dodavši da je početak razgovora moguć, pod uvjetom da oni koje se poziva na konsenzus sudjeluju u dogovaranju i kreiranju zajedničkog konsenzusa. Komentirao je i jučerašnji prijedlog ministrice Milanke Opačić o outsourcingu u javnim i državnim službama.
– To je glup prijedlog, jer se na tome ne može uštedjeti, i uz tvrdnju da će zaposlenima ostati ista prava, da će država uštedjeti, a privatnik zaraditi. Očito se radi o sprezi pojedinaca iz izvršene vlasti s interesima privatnog kapitala koji sa zahtijevanjem outsourcinga ne žele ništa drugo, nego otvoriti novo područje privatnog poduzetništva i inicijative na teret poreznih obveznika. Naravno, dobro i racionalno gospodarenje resursima unutar državne i javne uprave je moguć i na tim pobočnim tehničkim poslovima. Ne vidimo način kako bi privatni sektor bio zainteresiran za to područje da materijalna prava zaposlenih ostanu ista, da se cijena ne poveća, a da oni pri tome nemaju zaradu. Riječ je o mutnom prijedlogu koji ima ishodište u privatnim interesima pojedinaca koji imaju snažan utjecaj na pojedine članove ove Vlade – zaključio je Lesar.
Na novinski upit o posljednjoj Grčićevoj izjavi o "upitnoj financijskoj stabilnosti države", Lesar je bio izravan. Da bi se hrvatska financijska situacija stabilizirala, za početak predlažem smjenu ministra Grčića, to bi bio jedan od najuspješnijih poteza koji bi se mogao povući, rekao je Lesar.
Nije samo glup, nego i vrlo opasan i pokvaren, jer dobro znaju što će se dogoditi sa ljudima.