Zuzana Čaputova odnijela je jučer pobjedu u drugom krugu predsjedničkih izbora u Slovačkoj. Liberalna odvjetnica nadmašila je neovisnog kandidata Maroša Šefčovića, potpredsjednika Europske komisije, s oko 58 u odnosu na 41 posto glasova.
Tko je prva žena na predsjedničkoj dužnosti u povijesti Slovačke?
Četrdesetpetogodišnja Zuzana Čaputova, koja je u politiku ušla tek krajem 2017., u sklopu novoosnovane Progresivne stranke, žestoka je kritičarka slovačkih vlasti i aktivistica za zaštitu okoliša i borbu protiv korupcije, zbog čega su je već prozvali slovačkom Erin Brockovich.
Zuzane Čaputova uživa povjerenje birača ne samo zbog svog dugogodišnjeg rada i borbe protiv establišmenta već i zato što je i u predizbornoj kampanji otvoreno zastupala stavove koji nisu u skladu s mainstreamom u Slovačkoj. U to spada zalaganje za istospolna partnerstva i za abortus, a to joj dodatno donosi popularnost, a slovi i kao nepotkupljiva i osoba s integritetom. Ostala je zapamćena po višegodišnjem procesu kojim je dobila presudu važnu za Slovačku, kojom je spriječeno da u njezinu rodnom gradu Pezinoku bude odlagalište smeća.
Čaputovu je kritizirala Crkva te ostale konzervativne skupine zbog stava o pobačaju i homoseksualcima.
Tokom izborne kampanje bila je metom različitih podmetanja i dezinformiranja, imputiralo joj se židovsko porijeklo koje se dokazivalo montiranjem 'odgovarajućeg' nosa, a zbog naklonosti LGBT zajednici nadbiskup Trnave Jan Orosch pozvao je vjernike da uopće ne izađu na izbore, radije nego da glasaju za Čaputovu a da su njezine ideje oko prava LGBT zajednice grijeh.
Čaputova je sudjelovala u prosvjedima nakon ubojstva novinara Jana Kuciaka, što je tadašnju vladu dovelo u nezgodan položaj i potaknulo ozbiljnu političku krizu u zemlji s 5,4 milijuna stanovnika koja je članica je Europske unije i NATO-a.
Čini se kako je dosta simpatija posljednjeg tjedna pokupila nakon uhićenja multimilijunaša Mariana Kočnera koji je optužen upravo za Kuciakovo ubojstvo. Tada je u prvi plan došla informacija kako se Čaputova Kočneru već suprotstavljala u slučaju odlagališta u svojem rodnom gradiću Pezinoku nedaleko Bratislave.
U skladu sa svojim političkim stavovima, govor je započela zahvaljujući biračima na slovačkom i jezicima nacionalnih manjina - mađarskom, češkom, romskom i rusinskom.
VIDEO Što se krije u torbi koju nosi Putinov tjelohranitelj:
Čudna logika? Kada na izborima pobjedi liberalni političar oda je to festival demokracije a kada pobjedi konzervativni onda je sumrak demokracije. Novinarstvo?!