Srbijanski premijer Aleksandar Vučić kazao je kako je Srbija bila "vrlo blizu" oslobađanja dvoje djelatnika srbijanskog veleposlanstva, otetih u studenom 2015. godine u libijskom gradu Sabrati, prije nego što su ubijeni u američkom bombardiranju. Vučić je kao najodgovornijeg za otmicu spomenuo pripadnika obitelji Ahmeda Abašija, koja se bavi krijumčarenjem i prebacivanjem ljudi prema Italiji, rekavši kako on nije pripadnik ISIL-a, ali blisko surađuje s tom terorističkom organizacijom.
Ocjenjujući da je to bila "velika talačka kriza s kojom se suočila Srbija" u kojoj je srpska obavještajna služba postupala "izuzetno profesionalno", Vučić je istaknuo da su dvoje otetih "ubile američke bombe", naglasivši kako je uvjeren da bi dvoje otetih bili oslobođeni da nisu ubijeni u američkom bombardiranju. Prema Vučićevim riječima, otmica nije bila slučajna, ali su dvoje djelatnika vjerojatno slučajno oteti, a Srbija nije nikad izravno pregovarala s otmičarima, ali je "držala stvari pod kontrolom" i tjedno dobivala informacije da su živi i zdravi. Srpska služba je tijekom talačke krize surađivala s nizom inozemnih službi i agencija, uključujući i ruske i američke službe sigurnosti.
Vučić je, kako kaže, i danas razgovarao s američkim službama, ali "po svemu sudeći oni nisu imali saznanja" da je i dvoje Srba, te još nekoliko stranaca na lokaciji koja je bombardirana. Po njegovim riječima, bilo je raznih opcija i ponuda za oslobađanje i otkup, uključujući i ponudu libijskih snaga za zajedničku akciju oslobađanja, ali su srpske sigurnosne agencije procijenile da bi takva akcija dovela do mnogo žrtava, pa i do mogućnih ozbiljnih naknadnih posljedica po sigurnost građana u Srbiji. Vučić je na izvanrednoj tiskovnoj konferenciji u Vladi Srbije najavio da će tijela nastradalih u ponedjeljak biti dopremljena u Srbiju.Djelatnici veleposlanstva Srbije u Libiji Slađana Stanković i Jovica Stepić oteti su 8. studenog 2015. godine u libijskom gradu Sabrata tijekom napada na kolonu vozila u kojoj je bio i veleposlanik Srbije Oliver Potežica.
Vučić je priopćio kako će ministarstvu vanjskih poslova sugerirati da Srbija nakon ovog tragičnog slučaja i aktualnih okolnosti u Libiji zatvori svoje veleposlanstvo u toj državi.
Podsjetimo vijest o pogibiji srpskih državljana prvi su objavili u petak libijski mediji. Nakon što je vidio fotografije bombardiranja ISIL-ovog kampa šef srpske diplomacije Ivica Dačić odmah je kazao kako sumnja da su djelatnici njihove ambasade još uvijek živi.
- Jučer popodne dobili smo informacije da je u napadu nastradalo više stranih državljana, među kojima su i dvoje službenika naše ambasade, ali dobili smo fotografije koje jasno ukazuju da je ta informacija najvjerovatnije točna - rekao je Dačić novinarima. Nedugo nakon njegove press konferencije vijest o ubojstvu srpskih državljana službeno je potvrdio i Aleksandar Vučić.
>>Ili su ih otmičari poveli sa sobom ili su u rukama ISIL-a
>>U Libiji oteti vozač i službenica srpske ambasade
molim nato da opali jos 2-3 jedno na vecernji, i jutrarnji i jedno na "novosti" ima ih i ovde