Ministar financija Slavko Linić danas je kazao da je \"poznata ideja da general Ivan Čermak preuzme Dinu i dijelove Diokija\", nakon što je turski investitor odustao od Dine, ali i dodao da \"konkretnog prijedloga\" nemaju.
- Činjenica je da je vodstvo Diokija podnijelo zahtjev za predstečajnu nagodbu o kojoj, ako ne budemo imali partnera koji će ući unutra i osigurati novce za pokretanje i biti nosioc obveza prema vjerovnicima, mi ćemo taj postupak morati zatvoriti sa pokretanjem stečaja - kazao je Linić u HRT-ovoj emisiji Tema dana te dodao da ne znaju kako će završiti razgovore sa Čermakom, a izbjegao je reći je li se čuo s generalom oko tog pitanja.
Čermak bi mogao voditi procese, \"jer se bavi plinom\"
- Čekamo prijedlog Diokija koji bi morao, zajednički sa partnerom, ponuditi rješenje - kazao je Linić te dodao da će Vlada poduprijeti investitora i kroz \"otpise potraživanja državnih tijela i poduzeća i pregovarat ćemo sa bankama\".
- Petrokemija je proizvodnja koja je 100 posto u izvozu i za Hrvatsku mora biti interesantna. Ali moramo pronaći onoga tko zna voditi te procese - rekao je Linić te dodao da bi to mogao general Čermak, \"jer se bavi plinom\". - Ostaje pitanje dubioza koje ima i Dina i Dioki - rekao je Linić te dodao da će tužiti turski Čaliskan.
- Radnici uvijek mogu pokrenuti postupak stečaja, jer imovina Dine i Diokija je velika i prioritetno će se namiriti potraživanja radnika - kazao je Linić te dodao kako i radnici i Vlada \"bježe od pokretanja stečaja\", jer je to zanimljiva gospodarska grana.
\"Banke straše građane\"
Linić je komentirao i promjene zakona koje priprema njegovo ministarstvo. Kazao je da su utvrdili da više nitko ne smije \"plijeniti sredstva plaća i mirovina iznad zakonom dozvoljenog\", bez obzira kakav ugovor su potpisali.
- Građane moramo štititi u njihovim primanjima za minimalne potrebe - rekao je Linić. Još jednom je ponovio kako u vezi ograničavanja minusa po tekućim računima na jedan mjesečni dohodak štite građane, a da su \"banke te koje straše građane i bore se\" protiv njihovog prijedloga.
- Svjesni smo toga da građani duguju bankama skoro 18 milijardi kuna, da su u blokadama sa preko 12 milijardi kuna, da je ogroman iznos od preko 7 milijardi po minusima na tekućim računima, to je razlog da 12 posto, koliko je prošle godine bilo najviša kamata za minus, u ovom trenutku trebamo ograničiti i pretvoriti ih u kredite, koji bi trebali biti niži od 12 posto - objasnio je Linić i dodao da time žele ograničiti bankama ostvarivanje velikih profite. Rekao je da bankama još uvijek ostaje mogućnost da građanima daju kredite.
>>Čermak: Želim još uvijek kupiti Dioki, pregovaram s vjerovnicima
>>Sanader i Linić dio su iste priče oko Dine i Diokija
Ovo stvarno postaje tragično.