Vlada je ta koja utvrđuje zakone, a ovako težak zakon o porezu na nekeretnine mora utvrditi vlada i ocijeniti trenutak. Ponosan sam na ministarstvo financija koje je to odradilo. Prema tome, o tome čut ćete odluku premijera već za koji tjedan. On će donijeti odluku da li će zakon ići ili ne. Ako se zakon ne usvoji u 2014. za ovu Vladu i ovaj mandat neće biti dohvatljiv - kazao je ministar finacija Slavko Linić u Dnevniku Nove TV te dodao da unotoč protivljenju HNS-a Zakon o zaštiti potrošača, kojim bi se minus ograničio na prosječnu plaću, uskoro također dolazi pred Vladu.
- Posao Vlade je štititi potrošače pa i od bankarskog sustava. To znači da ćemo zaista ograničiti minuse na tekućim računima i pretvoriti u ugovorne odnose između banke i građana.
Na pitanje hoće li to mnoge građane koji žive u minusu pretvoriti u robove Linić je kazao kako je prijedlog da taj minus banka mora pretvoriti u dvogodišnji kredit ako se s time složi korisnik kredita, i to s manjom kamatom nego što je sada.
Ministar financija dotakao se i smanjenja kamate na stambene kredite. Kazao je da nije realno da se ona smanji na iznos od 5 posto, no kada bi se smanjenje dogovorilo, vrijedilo bi i za one koji već imaju kredite i za one koji bi ih tek podigli.
U Saboru je na usvajanje poslan i zakon u kojem se građanima koji su dužni državi oprašta kamata ako u 60 rata plate kredite. Linić je kazao da je sada na građanima da li će to iskoristit te da je Vlada bila prisiljena na taj potez budući da je riječ o dugu državi većem od 12 milijardi kuna.
Tako se nastavlja politika opraštanja i reprogramiranja koja se možda neće svidjeti redovitim platišama.
- Kao ministar financija mogu biti posramljen. Neplaćanje poreza bila je sportska nedisciplina i ponos, i zato se stvorio dug od 50 milijardi prema državi - zaključio je Linić.
>>Linić poručio poslodavcima: Gdje smo bili 22 godine?
>>Za stan i vikendicu porez isti, udar na 3. nekretninu
>>Banke šokirane Linićevom najavom rezanja kamata na minuse