Kad bismo, umjesto da ga etiketiramo dijagnozom, za susjeda Marka rekli da je osoba oboljela od duševnih smetnji, kada bismo samo promijenili svoj rječnik, za što je potrebno samo malo volje, učinili bismo prvi korak na destigmatizaciji osoba koje su tu, uz nas, boluju od duševnih bolesti i time ih, priznajmo, označavamo kao manje vrijedne, ponekad opasne, one s kojima se ne želimo družiti. Poziv je to svima koji je uputio Igor Salopek, voditelj riječkog Centra za destigmatizaciju i prevenciju duševnih smetnji koji je nedavno, kao prvi takav centar osnovan u Hrvatskoj, počeo s radom. Osnivanje Centra potakla je antistigma-kampanja riječkih studenata “Stani uz mene” koja je pokazala da je stigmatiziranje duševno oboljelih uobičajeno te da je edukacija zdravih kako bi se promijenili i dali šansu za ravnopravan život oboljelima itekako potrebna.
– U antistigma-kampanju bili su uključeni i oboljeli od kojih smo dobili samo pohvale i zahvale, a svi koji su bili u izravnom kontaktu s njima doista su ih počeli drugačije doživljavati – kaže Salopek. Upravo je kampanja, nastavlja, platforma za brojne aktivnosti i inicijative koje će riječki Centar provoditi.
– Nemamo iluziju da ćemo odmah promijeniti svijet jer i u zemljama gdje imaju velike antistigma-kampanje i rade slični centri ne ide glatko, no trend porasta učestalosti oboljenja od duševnih bolesti, koje su na drugom mjestu po učestalosti oboljenja stanovništva, pokazuju što nam je činiti – objašnjava Salopek. U Centru će kroz predavanja, tribine, radionice za građane na kojima će sudjelovati stručnjaci i osobe s duševnim smetnjama kontinuirano raditi na destigmatizaciji oboljelih, a planiraju otvoriti i savjetodavnu liniju po uzoru na “Hrabri telefon” kako bi mogli i preventivno djelovati.
>> Rajka i Mira: Prekrasno nam je, nikada nismo bolje živjele
To smo znali da se laže o Šešelju samo propaganda i vriska do Haga !!! Ljudi s duševnim smetnjama nisu opasni i manje vrijedni... Amen .