“Ako ne popustiš, i ja bum odletil”, rekao je, parafrazirano, talijanski premijer Mario Monti njemačkoj kancelarki Angeli Merkel u petak u vili Madama u Rimu. Monti je za europska glasila (Le Monde, Süddeutsche Zeitung, El Pais, The Guardian, Gazeta Wyborcza i Stampa) dao intervju u kojem traži europske mjere za pokretanje proizvodnje.
Dragi gospodine Müller...
Posebno se obratio Nijemcima. U jednom pasusu u listu Süddeutsche Zeitung, Monti izravno govori “prosječnom” njemačkom građaninu:
“Dragi Mülleru, budi siguran da, iako misliš kako lagodni život Talijana pada na tvoj teret, to nije tako. Italija nije dobila nikakvu pomoć i budite uvjereni da Nijemci imaju korist, odnosno uvjerite se, a što govori i kancelarka, da Njemačka ima veliku korist od Europske unije”. Pravi presing talijanskog premijera na Njemačku.
Sastanak četvorice šefova vlada i država (francuski François Hollande, njemačka kancelarka Angela Merkel, španjolski premijer Mariano Rajoy i talijanski premijer Mario Monti) u Rimu trebao se održati jučer predvečer, ali je Merkel zatražila pomicanje sastanka unaprijed kako bi navečer stigla u Gdanjsk na nogometnu utakmicu Europskog prvenstva Njemačka-Grčka. Na stadionu u Poljskoj susreće se s novim grčkim premijerom Antonisom Samarasom.
U slučaju da razgovori četiri najjače zemlje eurozone propadnu talijanski premijer Mario Monti upozorio je da za sedam dana postoji ozbiljna opasnost od ‘smrtonosne spirale i apokaliptičnog ishoda’. Sastanak u Rimu je, zapravo, bio preddogovor onoga što bi sastanak na vrhu 27 zemalja Europske unije u Bruxellesu trebao odlučiti 28. i 29. lipnja. U igri nije samo Grčka već i cijela Europa. Zapravo, prema mišljenju nekih ekonomista, EU bi mogla i bez Grčke, ali nije u tome problem, već je euro u opasnosti zbog toga što nema iza sebe državu. Spekulacije s eurom, kao i s državnim obveznicama, potrajat će sve dok ne bude bilo čvrstog plana zaštite monete i razvitka.
Nema alternative euru
Odlučeno je da se godišnje izdvoji 1% europskog dohotka za razvitak, što je oko 130 milijardi eura. Četvorka je odlučna u tome da se može spojiti pozitivna državna bilanca s razvitkom. 130 milijardi eura za potporu razvitka i povećanje broja zaposlenih u Europi, ključni je zaključak sastanka četvoro državnika u Rimu. Za euro treba se boriti i nema povratka, rekla je Merkel na konferenciji za novinare. Nema povratka poslije eura, rekao je Monti i naglasio kako je euro tu da ostane (euro is here to stay) na engleskom jeziku, a onda je Merkel dodala kako će se učiniti koraci prema naprijed za jedinstvenu monetu. Hollande i Rajoy su naglasili kako je dogovorena bankarska unija i road map za izlazak iz krize. Hollande želi uvesti i porez na financijske transakcije što prije, pa i bez suglasnosti Velike Britanije. U Rimu je dan poticaj euru i političkoj, ekonomskoj i fiskalnoj uniji europskih zemalja. Suprotno svim katastrofičkim prognozama o propasti eura, danas je u Rimu, gdje je i nastala Europska zajednica, potvrđeno daljnje ujedinjene europskih država, pa i političko. Za to će se države trebati odreći dijela vlastita suvereniteta, ali se mora povećati solidarnost među državama. Rimski sastanak je označio preokret držanja četiri najjače ekonomije u euro zoni prema jedinstvenoj moneti u političkom ujedinjenju Europe.
Bravo Monti! Treba Merkelici odnosno Njemcima što češće ponavljati kako oni od drugih članica EU imaju znatno više koristi nego članice od Njemačke. Kad Njemačka samodopadljivost popusti, možda će i shvatiti (ne nužno i javno priznati).