Marijana Geci iz Rasinje kraj Koprivnice rijetko kad ide spavati prije ponoći, a ustaje u cik zore. Ne zato što mora na posao, nego u školu. Da, iako je već zakoračila u šesto desetljeće svog života, svakodnevno ide u školu! I to ne da svog sina, 13-godišnjeg Nevena, odličnog učenika šestog razreda, koji od rođenja boluje od cerebralne paralize i prikovan je za kolica, samo dovede na nastavu, nego je uz njega sve dok školsko zvono ne da znak da je i zadnji sat završen. Ne sjedi s njime u razredu, ali je blizu. Sjedi u \"roditeljskom kutku\" na hodniku i kada završi određeni sat preveze ga u drugu učionicu, ide s njime na WC, odnese ga na prvi kat škole kada u projekcijskoj dvorani imaju nastavu.
Dnevni boravak
- Ne usudim ga se ostaviti samog, djeca su ipak previše živa i neodgovorna. Treba mu ozbiljnija osoba. Kutak je moj dnevni boravak. Sjedim i čekam novi odmor. Od kuće si ponesem sendvič da ne budem gladna. Ne komuniciram s nikim jer su svi u razredima. Vrijeme između odmora najčešće koristim za prepisivanje bilježnica. Nevenu je oštećena fina motorika i ružno piše pa često ni sam ne može pročitati što je napisao. Od nekoga iz razreda zato posudim bilježnicu i sve što su radili na satu prepisujem kako bi on poslije mogao učiti - istaknula je Marijana, koja se već dvije godine bori da njezin sin dobije asistenta u nastavi, ali bez ikakvih pomaka. Unatoč traženja pomoći od škole, općine, županije i države.
Kaže da se u prva četiri razreda o njemu brinula učiteljica Vesna Hanzlić, ali u višim razredima više je i profesora. Problem je nastao i zato što dječak raste, sve je teži, ali i zreliji pa mu ne bi baš bilo ugodno da ga na WC primjerice vodi profesorica koja će mu kasnije predavati u razredu.
Asistent u nastavi iz više je razloga prijeko potreban. Jedan od njih je i taj što Marijani zbog zdravstvenih problema sve teže pada boraviti sate i sate u školi.
Škola na prvom mjestu
- Zbog visokog tlaka pijem šaku tableta. Muči me kralježnica, a prošle su mi godine počele i oticati noge. Svako malo idem na pretrage u bolnice pa je teško to prilagoditi s nastavom. Nekad gotovo nemoguće. Kad mali pokupi virozu, što je čest slučaj jer ima slabi imunitet, uglavnom zarazi i mene. Kada sam, pak, samo ja bolesna, nema ga tko odvesti u školu i biti s njim - priča Nevenova majka, čiji suprug privremeno radi kao kuhar u koprivničkoj bolnici i mora zaraditi plaću jer ona ima samo 2500 kuna kao roditelj njegovatelj, a Neven prima 1200 kuna invalidnine.
S njima u kući živi i Marijanina majka, ali ona je već u godinama i nije dovoljno pokretna da bi uskočila u obavljanju poslova.
- Kad dođemo kući iz škole tek onda imam posla. Treba počistiti, skuhati, oprati rublje. Neven puno puže pa se uprlja. A želi biti čisti dečkić - dodaje hrabra majka, koja je svom sinu odavno usadila da mora puno učiti jer će samo tako nešto napraviti u životu.
Očito je Neven majku poslušao jer u imeniku ima uglavnom same petice.
- Najviše volim strane jezike, ali engleski mi je draži od njemačkog. Volim i matematiku. Nešto od toga bih volio i studirati. Dobro mi je u školi, imam super prijatelje koji me nikad ne srde - rekao je simpatičan dječak, dodavši da bi volio dobiti asistenta u nastavi jer \"mama kod prepisivanja bilježnica nekad pogriješi\" pa krivo nauči.
Inteligentno dijete
Za mališana riječi hvale, osim Borisa s kojim sjedi u školskoj klupi, ali i cijelog razreda, ima i njegova razrednica Kristina Jakopović, profesorica engleskog jezika.
- Neven je vrlo inteligentno dijete, lako svladava zadatke pa često i drugima pomaže. Ne osjeća se da je dijete s posebnim potrebama, osim što je oslobođen tjelsnog odgoja. Testove piše kao i drugi učenici, jedino mu dajemo malo više vremena zbog slabije motorike - istaknula je K. Jakopović, koja bi bila jako sretna da Neven dobije asistenta u nastavi.
- Bila bi to velika pomoć i njemu i majci, koja s njim mora ići čak i na izlete. Nije joj sigurno lako - poručila je razrednica.
U Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta rekli su da novac za asistenta osigurava osnivač škole, u ovom slučaju Koprivničko-križevačka županija.
- Učenik ima pravo na asistenta, ali da bi ga i dobio potrebno je osigurati sredstva za njegov rad te je školi savjetovano da se u tu svrhu obrati jedinicama lokalne i regionalne samouprave ili organizacijama civilnog društva koje djeluju u županiji - odgovorili su iz ministarstva. Krunoslav Belaj, ravnatelj rasinjske Osnovne škole Andrije Palmovića, tvrdi da su za Nevena tražili asistenta, ali da su od općine i županije dobili odgovore da nema novca. Ipak, izrazio je nadu da će se taj problem riješiti do jeseni. Pročelnik Mladen Antolić kaže da je u županiji utvrđena potreba za više od 120 pomoćnika u nastavi za ukupno 33 školske ustanove. - Trenutačno je u sustav školstva naše županije uključeno 11 asistenata. Zakonom nije utvrđeno tko osigurava sredstva za financiranje pomoćnika u nastavi tako da se školske ustanove snalaze na razne načine, a za novu školsku godinu razmatra se mogućnost financiranja većeg broja asistenata preko Zavoda za zapošljavanje kroz javne radove - istaknuo je Antolić.