CIJELI DAN U POGONU Žena u kući mjesečno “zaradi” 5300 kn

Mame, izračunajte koliko vrijedi vaš rad

17.05.2009.
u 20:04
Koliko profesionalci zarađuju po satu
Djelatnik u praonici rublja 38 kn/hProfesor 44 kn/h
Podvornik 25 kn/hPsiholog 50 kn/h
Vozač 38 kn/hSpremačica 19 kn/h
Kuharica 25 kn/hIzvršni direktor 94 kn/h
Odgojitelj u vrtiću 32 kn/hGlavni direktor 157 kn/h

Majčinska ljubav prema djeci nema cijene, ali svakodnevne dužnosti i obveze nužne kako bi djeca, ali i cijela obitelj, funkcionirali – i te kako imaju. U prosjeku, majka dvoje djece u kućanskim poslovima i brinući se za djecu “zaradi” više od prosječne hrvatske plaće. I to nakon osam sati redovitog posla. Stoga, mame, što biste svaki mjesec učinile sa 5300 kuna više u novčaniku?

Može se i platiti
Bilo bi šovinistički svaliti brigu za djecu i obitelj samo na ženina leđa da statistički pokazatelji ne govore drugačije – generalizirati je nezahvalno jer postoje partneri koji dijele obveze, no na rodne i radne razlike upozoravao je i povjerenik Europske unije za zapošljavanje i socijalnu politiku Vladimir Špidla. Istaknuo je kako muškarci u prosjeku sedam sati tjedno posvete obiteljskim obvezama, žene zaposlene na pola radnog vremena 35, a one na stalnim radnim mjestima 24 sata. U Hrvatskoj je taj nerazmjer još drastičniji.

Kad se posao mame razlomi na funkcije, pa se onda svaki majčin sat pomnoži s prosječnom cijenom sata rada profesionalca, ispada da često nevidljiv – ali i slabo cijenjen – rad nadmašuje njihovu plaću.

Nije ovdje samo riječ o klasičnim poslovima poput čišćenja, spremanja za djecom, glačanja ili kuhanja. Uostalom, mnoge obitelji plaćaju za takve usluge. Često se zaboravlja da majke pomažu djeci oko domaće zadaće i učenja, kontroliraju jesu li pročitala lektiru... – u Hrvatskoj ta je dužnost, kaže istraživanje o Kvaliteti i zadovoljstvu životom u EU i zemljama kandidatkinjama, rezervirana za žene.

Majke, poput kućepazitelja, u hodu poprave manji kvar, one osmišljavaju zabavu za djecu, potiču kreativnost, usađuju pravila lijepog ponašanja, baš kao što rade odgojitelji u vrtiću.

Izvršna direktorica
Kad dijete ima problema, majka ga sasluša, raspravi – takve poslove u “vanjskom” svijetu radi psiholog. Ima li dijete izvanškolske aktivnosti, poput stranog jezika ili sporta, u obveze treba ukalkulirati i vrijeme provedeno za volanom automobila.

U gradovima takva “navažanja” mogu trajati satima. Mame se pokazuju kao izvrsni organizatori dnevnog rasporeda – tko će u kupnju, tko će po dijete... kao i donošenje krucijalnih odluka koje se tiču obitelji. Za takve poslove tvrtke imaju dobro plaćene izvršne i još bolje plaćene – glavne direktore.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije