Dva dana uoči održavanja referenduma, u emisiji 'Poligraf' Hrvatskog radija organizirano je sučeljavanje u kojemu su argumente izmijenile Željka Markić iz inicijative ''U ime obitelji'' te Marina Škrabalo iz Gonga. Pedeset minuta proteklo je u međusobnom optuživanju i netrpeljivosti sugovornica, od prozivanja za propagandu i širenje laži te netransparentnom financiranju i inicijative i nevladine udruge Gong.
- Gong bi trebao biti nestranačka organizacija, ali je vidljivo da je stranačka te da je staala na stranu Vlade - optužila je Željka Markić koja drži da vladajući ''ne biraju sredstva te da je Gong svrstavanjem na stranu Vlade konačno pokazao svoje pravo lice''. Škrabalo joj nije ostala dužna protuoptužbama kako inicijativa 'U ime obitelji' kampanju za referendum vodi na krajnje manupulativan način, odnosno da iza namjere zaštite braka i obitelji krije potpuno druge ciljeve.
Sugovornice su komentirale i aktualni zakon o istospolnim zajednicama koji partnerima nakon tri godine veze priznaje pravo na međusobno uzdržavanje i diobu imovine nakon raspada zajednice, ali ne i nasljeđivanje te posjete u bolnicama.
- Glasnogovornik cijele ove priče je jedna profesorica prava iz Rijeke koja neprekidno izlazi iz svih okvira sveučilišne profesorice i ponaša se kao aktivistica. Profesorica Sanja Barić je, prije negoli je Ustavni sud potvrdio da pitanje referenduma nije diskriminatorno pitanje i da je u skladu s Ustavom, u dva tjedana imala 60 istupa u medijima u kojima je vršila pritisak na Ustavni sud i pozivala ga da zaustavi ovaj referendum. Ona govori u ime aktivizma,a ja sam jako razočarana njenim ponašanjem i zlouporabom pozicije sveučilišnog profesora jer je u petom mjesecu s ostalih 11 profesora Ustavnog pravapotpisala zahtjev da ne može Hrvatski sabor odlučivati nešto nakon što birači donesu odluku na referendumu. Ono što je činjenica, u Hrvatskoj se 140 osoba izjasnilo da žive u paru sa osobom istog spola i to u anonimnom popisu stanovinštva. Po njemu imamo sada u ovom trenutku 35 parova koji žive na taj način. Te osobe imaju od 2003. po zakonu, znači već 10 godina, reguliranu mogućnost da reguliraju svoju imovinu, da se samoizražavaju te posjećuju u bolnicama najjednostvanijim zapisom kod bilježnika. Sve ove priče da se njihova ljudska i grđanska prava krše su u funkciji propagande i zastraživanja ljudi te širenja priča da smo mi netolerantno drušvo. Mislim da se vidi tko je netolerantan. Netolerantna je Vlada, netolerantne su udruge i svi oni koji pokušavaju ušutkati građane - rekla je Markić.
- Opet smo vidjeli fascinantnu retoriku gospođe Markić, a pitanje je bilo treba li proširiti prava istospolnih zajednica. Gospođa Markić se odmah prebacila na blaćenje gospođe Barić jer je upozorila HTV kako je Markić u emisiji iznijela netočne činjenice da istospolne zajednice već sada imaju jednaka prava, odnosno da su izjednačene s heteroseksualnim zajednicama. Sad je jasno rečeno da se radi samo o dva prava, a ukupno ih ima oko 70-ak u bračnoj zajednici - pojasnila je Škrabalo koja je i podsjetila na znakovitost datima referenduma.
Naime, 1. prosinca 1955. Rosa Parker izbačena je u SAD-u iz autobusa jer nije htjela prepustiti sjedeće mjesto bijelcu. Bio je to početak ukidanja segregacije, a sada se u Hrvatskoj pokušavaju dokinuti nečija prava i slobode, podsjetila je Škrabalo.
Markić je naglasila kako žele ''zacementirati da je sadržaj braka zajednica žene i muškarca te da u tome nema ničeg protuzakonitog. I to, naravno, do idućeg referenduma. Još jednom je ponovila kako inicijatva nije usmjerena ni protiv koga te podsjetila da je njeno prvođenje potpisima podržalo 750.000 građana, odnosno birača.
Sad sam poslušao emisiju. Željka je predobra za ovu Škrabalo. Škrabalo se može podsmjehivati, upadati u riječ, ali kada dođe do argumentirane, logičke i pametne rasprave ona tu jednostavno nema što raditi.