Sindikat medicinskih biokemičara Hrvatske (SMBH) ističe da u štrajku sudjeluje samo dio članova tog sindikata, a radi se o laboratorijskim tehničarima i prvostupnicima medicinsko laboratorijske dijagnostike i to u manjem broju hrvatskih bolnica, dok u laboratorijima primarne zdravstvene zaštite nije zabilježen štrajk. Medicinski biokemičari, kao nositelji struke u medicinsko-biokemijskim laboratorijima, ne sudjeluju ni na koji način u ovome štrajku, priopćili su iz tog sindikata. 'Ni jedan od laboratorija nije u statusu da ne radi, nego se štrajk odnosi samo na tzv. hladni pogon, odnosno na ne-hitne pacijente koji dolaze na redovne preglede i vađenje krvi u laboratorijske ambulante.
Medicinski biokemičari, kao odgovorne osobe, tj. nositelji timova u laboratoriju, organiziraju rad na način da pacijenti što manje osjete posljedice štrajka reorganizacijom posla, uz poštivanje zakonskog prava članova svojih timova na sudjelovanje u štrajku", poručuju. Ističu, međutim, da su medicinski biokemičari nezadovoljni Uredbom o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u javnim službama donesenom u ožujku 2024. godine, budući su kroz nove koeficijente u zadnjih godinu dana oštećeni za više stotina eura mjesečne plaće.
"Iako se u javnom prostoru tvrdi kako spomenutim izmjenama plaće djelatnika u zdravstvu rasle prosječno 11 %, stvarnost je da magistri medicinske biokemije i magistri farmacije imaju rast od 9,65 % bruto (8,3 % neto – što je manje od objavljene stope inflacije Državnog zavoda za statistiku). Naime, magistri medicinske biokemije i magistri farmacije su sve do svibnja 2023. bili uvršteni u jednaku kategoriju s doktorima medicine i doktorima stomatologije, tj. svi nositelji struka/timova u zdravstvenim djelatnostima su imali isti koeficijent i jednaku odgovornost za timove čiji su nositelji.
POVEZANI ČLANCI:
No Uredbom iz svibnja 2023., (NN 46/2023) liječnici i stomatolozi su dobili daleko viši koeficijent, a aktualnom Uredbom (NN 22/2024) dodatno je povećana razlika u koeficijentima između liječnika s jedne strane te magistara medicinske biokemije i magistara farmacije s druge strane, gdje primjerice doktor medicine specijalist 2 ima propisani koeficijent 3,74 dok u odgovarajućoj kategoriji magistar medicinske biokemije i magistar farmacije, specijalist 2 imaju koeficijent 3,20 pa razlika u bruto plaći iznosi 16,88 % tj. 537,05 eura. "Ovo se kosi s krilaticom reforme Vlade RH – jednaka plaća za jednak rad budući je za istu odgovornost nositelja timova medicinsko-biokemijska i farmaceutska struka daleko manje plaćena od liječnika i stomatologa", kažu biokemičari. Osim toga, ukazuju na dodatni posao koji će dobiti.
Ministarstvo zdravstva trenutno uvodi projekt preventivnih sistematskih pregleda kojim bi, putem ambulanti obiteljske medicine, pacijenti bili upućivani i na laboratorijske pretrage u medicinsko-biokemijske laboratorije. Za ove preventivne preglede Ministarstvo zdravstva je predvidjelo financijsku stimulaciju liječnika obiteljske medicine, dok istovjetna stimulacija medicinskih biokemičara nije tema ovog najavljenog projekta, zbog čega smatraju da je to je još jedna diskriminacija biokemičara u odnosu na liječnike.
"Sindikat medicinskih biokemičara Hrvatske (SMBH) se nada da će u narednom razdoblju ostvariti socijalni dijalog s Vladom RH s ciljem da se Uredba ispravi i da se bez štete za pacijente ostvari zadovoljstvo svih članova medicinsko-biokemijske djelatnosti", stoji u priopćenju koje potpisuje Višnja Jureša, predsjednica Sindikata medicinskih biokemičara.
>> VIDEO Štrajk zdravstvenih djelatnika diljem zemlje: Traže povećanje osnovice plaće