Ukrajinska kriza koja odjekuje cijelom Europom uvelike podsjeća na 1914. godinu, odnosno na razdoblje uoči početka Prvog svjetskog rata, ocijenio je bivši njemački kancelar Helmut Schmidt u velikom intervjuu za dnevni list Bild.
EU nema tamo što tražiti
“Rusija, SAD i europske vlade riskiraju da poput mjesečara ušetaju u oružani sukob, kao što se to dogodilo 1914. Bruxelles svojom megalomanskom politikom otvara mogućnost izbijanja trećeg svjetskog rata”, naglasio je Schmidt. On je Uniju također optužio da je svojim postupcima i odlukama zaoštrila krizu u Ukrajini, u kojoj “EU nema što tražiti, a pokušava ju pripojiti”. Unija je pogrešno postupila kada je pod svaku cijenu htjela započeti integraciju Ukrajine u EU, rekao je 95-godišnji bivši kancelar, najomiljeniji živući političar u Njemačkoj.
UN je u svome izvješću o stanju ljudskih prava u Ukrajini upozorio da se sve više i više narušavaju ljudska prava u istočnoj Ukrajini, i to osobito na mjestima gdje su sukobi ruskih separatista i proukrajinskih snaga najintenzivniji. U izvješću također stoji da se progoni krimske Tatare.
Kaos i bezakonje
U izvješću UN-a također stoji da istokom Ukrajine vlada potpuno bezakonje, da policija ne čini ništa kako bi spriječila nasilje, a ponekad i vrlo otvoreno surađuje s napadačima. UN također raspolaže dokazima o slučajevima ciljanih ubojstava, mučenja, otmica, akteri kojih su ponajprije protuvladine snage, koje prijete i novinarima i međunarodnim promatračima. Odmah nakon što je izvješće prezentirano u sjedištu UN-a u Ženevi, Rusija ga je osudila i navela kako ono nije uzelo u obzir da ljudska prava krše vlasti u Kijevu i njihovi poslušnici na istoku Ukrajine. U priopćenju stoji da izvješće nije objektivno i da se koristi dvostrukim standardima. U međuvremenu, jučer je istekao i ultimatum ruskih separatista da ukrajinska vojska napusti regije Donjecka i Luganska.
>> 'Putinova politika na Krimu je shvatljiva, sankcije su glupe'
Eu-ovi i američki političari ponašaju se kao da su od jučer i kao da ne shvaćaju da je Ukrajina već tisuću godina najvažniji ruski feud, bez obzira na sadašnju formalnu državnu samostalnost. Zato Rusi ni u najvećem ludilu i nikada neće dopusti da Ukrajina postane članica Europske unije, a pogotovo ne to da uđe u NATO-savez pa da američke rakete ispaljene s ukrajinskog teritorija za 5-6 minuta dosegnu Moskvu. Za Rusiju Ukrajina ima puno veću geopolitičku težinu nego zemlje bivšega Varšavskog ugovora koje su u međuvremenu ušle u EU. Dobro kaže taj prastari Schmidt - Rusija nije banana-država poput brojnih arapskih zemalja kojom bi se zapadnjaci mogli poigravati po miloj volji, nego država koja zna koji su njezini politički i gospodarski interesi i koja te interese može obraniti u svako doba. Ako ne žele izazvati 3. svjetski rat, Europljani i Amerikanci jednostavno moraju dići ruke od Ukrajine i prepustiti je njezinoj ruskoj sudbini. Ukrajincima u tom slučaju neće biti ništa gore nego što im je sada kada im zapadnjaci praktički ne nude ništa drugo osim tzv. ljudskih prava, a dobro se zna što se podrazumijeva pod time.