Neviđena surovost koju gangsterska strana pokazuje u ratu s vlastima, koji se tijekom zadnje četiri godine sve više zaoštrava, prerasla je čak u otvoreni oružani sukob. To jest, prerasla bi da su karteli, pored zbilja impresivne opreme i oružja nabavljenog na crnom tržištu, imali i pristup kadrovima koji su prošli borbenu obuku, a nisu se kalili samo u uličnim obračunima.
U sjevernim saveznim državama Nuevo Leon i Tamaulipas, koje su kao granične države sa SAD-om mjesto najunosnijih puteva za prijenos droge, karteli su odlučili sukobe s vojskom od povremene paljbe iz ručnog oružja i pokoje bačene granate pretvoriti u pravi otvoreni sukob. No, u postavljanju barikada na putovima i napadima na sedam vojnih punktova i vojarni ohrabreni karteli "proveli su se kao bos po trnju": rezultat napada bilo je 18 mrtvih gangstera uz nepoznat broj ranjenih, dok je s vojne strane došlo do samo jedne ozljede – jedan je vojnik ranjen u nožni prst.
Gangsterima nije pomogla ni oprema nabavljena na crnom tržištu, kojom su pokušali parirati vatrenoj moći profesionalne vojske: nakon sukoba vojnici su zaplijenili ne samo pedesetak jurišnih pušaka i više od šezdeset granata, nego i minobacače i čak šest oklopnih vozila, uz brojne eksplozivne naprave domaće izrade. Eksploziv iz tih naprava potječe, prema policijskim procjenama, iz pljačke u veljači, kad je u državi Coahuili ukraden i ispražnjen kamion sa 18 tona industrijskog eksploziva.
Zasad su od ukradenog eksploziva načinjene samo vrlo grube naprave, ali strahuje se da bi sa stjecanjem iskustva gangsteri mogli postati i vještiji s eksplozivom te je podmetanje tempiranih naprava u vojarne, policijske postaje i vladina vozila stvarna opasnost. No, brigadni general Edgar Luis Villegas smatra da su gangsteri sad već trogodišnjim ratom "dovedeni pred zid" i da su napadi na vojne postaje samo njihov zadnji trzaj prije početka konačnog kraja. General je možda iskazao pretjerani optimizam, ali je činjenica da u ratu protiv droge podijeljenost kartela ide vojsci i policiji na ruku; u međusobnim obračunima, poput rata ujedinjenih kartela iz Kalifornijskog zaljeva s dotad najmoćnijim i najbrojnijim kartelom Zetas, dosad je poginulo isto toliko, ako ne i više gangstera kao i od metaka vojske i policije.