Bivša kancelarka Angela Merkel dobila je danas najviše njemačko odlikovanje – Veliki križ za zasluge s lovorovim vijencem, a takav orden prije nje dobila su samo dvojica bivših kancelara, Konrad Adenauer i Helmut Kohl. Odličje joj je uručio Frank-Walter Steinmeier, predsjednik Njemačke.
Podijeljena javnost
Dodjelom najvišeg odličja Angeli Merkel dvije godine nakon njezina povlačenja iz politike Steinmeier je označava kao jednu od najvažnijih političkih persona poslijeratne Njemačke koja je punih 16 godina krojila njemačku politiku. Financijska, dužnička i migrantska kriza, pandemija koronavirusa – prva njemačka kancelarka Merkel tijekom četiri mandata na čelu njemačke vlade prebrodila je brojne krize. Orden za zasluge daje se od 1951. godine i dodjeljivan je Nijemcima i strancima za njihove zasluge na političkom, gospodarskom, društvenom ili intelektualnom području.
Do sada je ovo odličje dobilo čak 260.000 ljudi. Ali red ovog odličja koji je dobila Angela Merkel – Veliki križ za zasluge ukrašen lovorovim vijencem do sada je dodijeljen samo dvojici ljudi. Taj Großkreuz, odnosno veliki križ, dobili su samo još Konrad Adenauer 1954. i Helmut Kohl 1998., obojica kancelari i obojica iz Kršćansko-demokratske unije kao i Angela Merkel. Adenauer ga je dobio za zasluge koje je za Njemačku napravio kao kancelar u osobito osjetljivo vrijeme nakon Drugog svjetskog rata, kada je izoliranu državu vratio na ekonomsku i političku kartu svijeta nakon užasa koji je svijetu ostavio Adolf Hitler. Kohl je veliki križ dobio za zasluge u ujedinjenju Njemačke.
Ali, ako nije bilo prigovora i rasprave o dodjeli odličja Adenaueru i Kohlu, kod Merkel takva rasprava postoji. Tako Deutsche Welle navodi riječi političkog komentatora Albrechta von Luckea koji smatra da Merkel nije bila dorasla izazovima vodstva u svojim kancelarskim mandatima te njezinih 16 godina u kancelarijatu naziva – “izgubljenim godinama”.
”Tek počinjemo sagledavati koliko je problematično nasljeđe Angele Merkel. Dati joj ovakvo odličje sada je totalno preuranjeno te nije adekvatno. I dalje nije jasno koje su to njezine zasluge, a što su promašaji”, kaže Von Lucke. Ponajprije joj predbacuju lošu klimatsku politiku jer je Njemačka i sama podbacivala u postizanju ciljeva očuvanja okoliša. Predbacuje joj se i premekan stav prema Rusiji zbog kojega je rat počeo vrlo brzo nakon što je prestao njezin posljednji mandat. Održavanje energetske ovisnosti o Rusiji definitivno je najveća pogreška njezina mandata, ističu njezini kritičari. Ona sama osudila je lani ruski napad na Ukrajinu, ali nije priznala da je njezina vanjska politika bila pogrešna te je odbacila svaku pomisao da bi se možda trebala ispričati za lošu procjenu jer se snaga njemačkog gospodarstva uvelike temeljila na jeftinim ruskim energentima.
Igračka za veliku djecu
Der Spiegel podsjeća da je Merkel odličje primila od čovjeka koji je bio njezin ministar vanjskih poslova, a to odličje znači čestitku na dobro obavljenom poslu. Napominju i da ta medalja nije u tonu u kakvom je bilo njezino vodstvo, a to je skromnost i štedljivost. ”Trebala je reći ne. Ne, ne želim ovu medalju, ne treba mi. Ali Angela Merkel nije rekla ne... Ordeni su igračke za veliku djecu, kaže njemačka poslovica. Često ljude prave manjima, ne većima”, zaključuje komentator Spiegela Dirk Kurbjuweit.
VIDEO: Neobične mjere u njemačkom gradu: Postavljaju crvene zastavice, objasnili i zašto
Kad je mogao Obana dobit Nobela za mir, može i ova, dobiti što hoće. To je samo dokaz da je ovo društvo dotaklo dno dna. Šta je to Merklica učinila, pored velike ljubavi za vućića, nije uspjela ga otrgnut iz Ruskog zagrljaja, pa i danas nije zaokružena karta Europe, već ima rupe, eto barem je to molka uradit, pa bi čovjek i rekao, eto isplatilo se 16 god. Biti na vlasti.