Oko jedan sat u toploj briselskoj noći Zoran Milanović izjurio je među prvima iz VIP izlaza zgrade Europskog vijeća.
– Puno rasprave, bez konkretnih zaključaka, pet sati razgovora, to je to. To je EU: komplicirano i dugačko, ali demokratski – rekao je o raspravi koja se za večerom vodila o ideji uvođenja euroobveznica.
Bilo je još teških tema, poput mogućnosti izlaska Grčke iz eurozone, potencijalne katastrofe za cijelu Europu.
– Ha, sve se svodi na grčke izbore 17. lipnja, ali bojim se da će i sljedeći summit EU opet biti obilježen situacijom u Grčkoj, što nije dobro jer to dugo traje… – komentirao je Milanović.
Hrvatski premijer već je bio u svome hotelu kad su francuski predsjednik Hollande i njemačka kancelarka Merkel ušetali svaki u svoju sobu za novinarske brifinge. S mjestom u prvom redu, Večernji list bio je jedini hrvatski medij na Hollandeovoj, posjećenijoj konferenciji za novinare na kojoj su svi željeli vidjeti je li novi francuski predsjednik dovoljno snažan i spretan da promijeni čvrst stav Angele Merkel, koja ne želi euroobveznice jer bi to značilo da Njemačka plaća zaduživanje drugih. A zna se kako je posljednji put završilo kad su zemlje poput Grčke uživale nepodnošljivu lakoću zaduživanja…
Tko je uz Njemačku
Jedan diplomat EU, koji je sjedio na večeri i povremeno izlazio iz sobe, izjavio je za Večernji list kako je Hollande u raspravi vrlo jasno argumentirao zašto želi raspravu o euroobveznicama. Na pitanje kako mu je replicirala Angela Merkel, naš izvor je kratko uzvratio: “Izravno i iskreno”. Nije citirao njezine točne riječi, ali mogli smo naslutiti da je kancelarkin odgovor bio u stilu: Herr Hollande, ne dolazi u obzir!
– Postoji razlika, naravno, između mišljenja gospođe Merkel i moga. Poštujem njezin stav da euroobveznice nisu nešto što donosi gospodarski rast samo po sebi. Ali mislim da u nekim okolnostima donose rast. Ne dijele nužno sve zemlje taj moj stav. Ali niz zemalja iznio je slične poglede – rekao je Hollande na konferenciji u 2 sata u noći.
Imenovao je samo Veliku Britaniju kao zemlju koja podržava euroobveznice, ali u tom su taboru još i Italija, Španjolska, Irska, Portugal… Uz Njemačku, protive im se Finska, Nizozemska, Austrija, Švedska…
Bez oštre rasprave
– Nemojte misliti da je bilo oštre rasprave za večerom. Ne, bilo je vrlo tiho. Ali trajalo je satima jer su predstavnici svih zemalja željeli izreći svoje mišljenje. A 27 je zemalja, pa to traje i traje – rekao je Hollande, kojemu je ovo bio prvi summit EU. Bio je iznenađen koliko vremena prođe u ispraznim razgovorima. Kao što kaže i Zoran Milanović – komplicirano i dugačko… No, vremena je sve manje i upravo je to dugačko komplicirano nećkanje unutar EU produbljivalo krizu posljednje tri i pol godine. Predsjednik Europskog parlamenta Martin Schultz bio je uvjeren da će ovaj summit ostati zapisan kao prekretnica na kojoj se prvi put počelo govoriti o vraćanju gospodarskog rasta u EU. Na kraju, u gluho doba noći, svi su se razišli bez konkretnih odluka, čak i bez pomaka u približavanju mišljenja. Dopisnik Financial Timesa proveo je malu anketu među kolegama u press centru i zaključio: ovo je vjerojatno bio najbesmisleniji od svih 20-ak kriznih summita kojima smo svjedočili.
Čak ni o Grčkoj i njezinom mogućem izlasku iz eurozone nismo čuli ništa novo. Hollande je bio neobično iskren i objasnio razlog zašto dužnosnici EU ne smiju govoriti o izlasku Grčke čak i kad se istodobno potajno pripremaju za taj scenarij.
– Ja sam odgovoran i poručujem im da želimo da ostanu u eurozoni te da poštuju svoje obaveze – rekao je francuski predsjednik.
Ko je lud prihvatit ovakav prijedlog....Njemacka i sad placa najvise u EU fond,a Holande ako mu se placa za druge nek placa ... Nadam se samo da nasi nece nasjesti ovoj gluposti,ali kako ih znamo i poznamo lako bi see moglo i to dogoditi...