Theodor Meron, sudac i predsjednik Međunarodnog suda za zločine na području bivše Jugoslavije te predsjednik žalbenog vijeća za Ruandu, u nedjelju dolazi u Zagreb, potvrđeno nam je iz više službenih izvora. Meron je brojnim Hrvatima sudac s velikim S jer je bio predsjednik peteročlanog vijeća koje je s tri prema dva glasa gotovo iznenađujuće oslobodilo generale Antu Gotovinu i Mladena Markača optužbi u Haagu. Njegov ne samo stručni autoritet već i impresivna biografija nedvojbeno su utjecali i prevagnuli kod donošenja presude.
Dio pravne povijesti
I prije te ne samo za Hrvatsku tako značajne presude već i za svjetsko ratno pravo, sudac Meron bio je značajan subjekt kaznenopravne povijesti. Predsjedao je i sudskim vijećem koje je preinačilo drakonsku kaznu izrečenu Tihomiru Blaškiću, od 45 godina zatvora na devet godina. Predsjedao je i žalbenim vijećem koje je nakon osude od 27 godina zatvora oslobodilo i bivšeg načelnika glavnog stožera Vojske Jugoslavije Momčila Perišića za zločine u Srebrenici i Sarajevu.
O njegovu autoritetu govori i to što je lani sa 12 prema šest glasova konkurenta treći put izabran za predsjednika MKSJ-a, iako ga je danski sudac Frederik Harhoff pokušao kompromitirati da je podlegao utjecaju svjetskih vojnih sila. Rođen prije više od 84 godine u Poljskoj, preživio je kao dječak iskustvo nacističkih logora. Kasnih šezdesetih bio je savjetnik izraelskog ministarstva vanjskih poslova, a od 1978. živi u Americi gdje je u vrijeme Clintona bio savjetnik američke administracije za međunarodno pravo.
Susret s vrhom države
Član je američke Akademije umjetnosti i znanosti, dobitnik brojnih nagrada međunarodnih pravnih tijela, a Francuska ga je 2007. odlikovala ordenom Legije časti. Zbog zgusnutog protokola u kojem je predviđeno da se susretne s predsjednikom Ivom Josipovićem, premijerom Zoranom Milanovićem, predsjednikom Vrhovnog suda Brankom Hrvatinom i ministricom Vesnom Pusić, odustao je od predviđenog predavanja na Pravnom fakultetu u Zagrebu.
>> Uroti usprkos, Meron je sudac koji će u Haagu 'ugasiti svjetlo'
>> Meron u Prijedoru: Teško mi je stajati licem u lice s ovim užasom!
Eh, valjda će ga sad naš dragi predsjednik ukoriti kako je mogao osloboditi generale, dok je on tako uspješno skupljao poene u regiji demoralizirajući Hrvatsku naciju i prenoseći svoju "istinu" o Hrvatima kao jedinim krivcima za rat. Oslobađanje generala srušilo mu je kompletnu koncepciju, trebalo mu je skoro 2 godine da krene ponovo istim putem...