Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić i premijer Ivo Sanader ispravno su postupili kada su kao temu hrvatskog predsjedanja Vijećem sigurnosti izabrali borbu protiv terorizma. Moglo se to zaključiti po reakcijama članica VS-a i drugih tridesetak članica UN-a koje su se javile za raspravu u utorak u New Yorku.
Mesić u UN-u: Globalnom borbom pobijedimo terorizam
Vijeće sigurnosti UN-a poziva na udvostručenje napora protiv terorizma
Oštri tonovi
Tijekom rasprave bilo je polemičkih i oštrih tonova upućenih američkoj administraciji zbog zaobilaženja UN-a kod rješavanja gorućih svjetskih problema, o čemu je vrlo otvoreno pred Vijećem govorio i Mesić.
Prijedlozi da bi za Hrvatsku bilo pametnije da je izabrala tematsku raspravu o Haaškom sudu u UN-u nisu naišli na odjek. Večernji list od diplomata na East Riveru doznaje da je haaška problematika “preuska” za tematsku sjednicu VS-a jer pokriva premali prostor i od interesa je samo za zemlje u ovoj regiji, dok najvažnije političko tijelo tradicionalno za predsjedajuće sjednice odabire teme od globalnog značenja.
Mesić želi biti na strani onih, poput novog predsjednika Baracka Obame, koji žele vratiti ugled i političku snagu UN-u. Nije tajna da je Mesić često oštro nastupao prema američkom unilateralizmu dok je Sanader njegovao prijateljske odnose s Washingtonom, što se pokazalo korisnim u hrvatskom lobiranju za NATO i EU.
Predsjednikova politička oštrina otupila je kod dogovaranja predsjedničke izjave jer se ona mora usuglasiti konsenzusom svih 15 članica Vijeća sigurnosti. Večernjak doznaje da je Francuska uime EU tražila ublažavanje, pa je izjava ispala diplomatski blaga, poput stotine drugih napisanih na East Riveru. Predsjednik Mesić sjednicu je zaključio izlaganjem na francuskom jeziku. Kako objašnjavaju iz Ureda predsjednika, ono je moralo biti na jednom od službenih jezika.
Osjećaj za zvučnost
– Predsjednik je imao teškoće s izgovorom, ali se trudio, vidjelo se da ima osjećaj za to kako to treba zvučati. Malo je čudno čuti odraslog čovjeka da francuski govori tako polako, ali u njegovu nastupu nije bio ničega čega bismo se trebali sramiti. Njegov govor nije bio lošiji od onog kako zvuči engleski jezik u izvedbi Barrosoa ili nekih drugih dužnosnika koji se u svom radu ne služe matičnim jezicima – ocjena je to koju smo dobili od dviju profesorica francuskog jezika.
STIPE MESIĆ U UN-u