Preselio u Englesku

Meštrović ga je slao na školovanje u Pariz, ali nije ga poslušao: Prodaje se rad Osječanina za 340 tisuća kuna

Oscar i Freud
13.11.2022.
u 23:00

Odljev ruke princeze Diane u prirodnoj veličini, koji potpisuje Oscar Nemon, ponuđen na aukciji u Reeman Dansieu

Odljev ruke princeze Diane u prirodnoj veličini, koji potpisuje hrvatski kipar svjetskoga glasa Oscar Nemon, stavljen je na aukciju u Reeman Dansieu u jugoistočnoj engleskoj grofoviji Essex, a pretpostavlja se da bi mogao dosegnuti cijenu od 40.000 funti ili oko 340.000 kuna. Riječ je o gipsanom odljevu Dianine lijeve ruke na kojem je prikazan i njezin vjenčani prsten.

Nedovršeni rad u Londonu

Odljev je dugačak 24 centimetra, Oscar Nemon izradio ga je neposredno prije svoje smrti 1985. godine, navodi CNN. Nemonov znameniti kiparski opus uključivao je i skulpture drugih članova britanske kraljevske obitelji pa tako i nedavno preminule kraljice Elizabete II. i njezina supruga princa Philipa. Kiparu, koji se preselio u Englesku 1936., bio je dodijeljen studio u palači St. James u Londonu, gdje je odljev Dianine ruke i izrađen.

Oscar Nemon, ili Neumann, rođen je 1906. u Osijeku, u židovskoj i dobrostojećoj građanskoj obitelji. Rano je ostao bez oca – otac mu je umro kada je Oscaru bilo tek devet godina. Obitelj mu je omogućila dobro obrazovanje, a podržavala je i njegov likovni talent, koji se vrlo rano razvio. Polazio je u pučku školu i mušku realnu gimnaziju u rodnom Osijeku, gdje je i maturirao 1924. Kako se navodi na Wikipediji, dar za modeliranje otkrio je sa svojih 16 godina, a već godinu dana kasnije izlagao je svoje prve skulpture. Prvu samostalnu izložbu, navodi isti izvor, imao je u prosincu 1923., zajedno s mladim slikarom Dušanom Slavičekom, u jednoj školi, a "Nemon je vjerojatno bio prvi Osječanin koji je u Osijeku izložio skulpturu".

Iako mu je Ivan Meštrović preporučio da ode na kiparsko školovanje u Pariz, nije ga poslušao. Zaputio se u Beč u jesen 1924., no nije uspio upisati tamošnju umjetničku akademiju jer je stigao prekasno – nastava je već bila počela, a upisne kvote popunjene. Nemon tada odlazi uglednom bečkom kiparu Antonu Hanaku, a ubrzo otvara i vlastiti atelijer. Ne zadržava se dugo u austrijskoj prijestolnici, nego odlazi u Bruxelles, koncem 1925., i tamo upisuje Kraljevsku akademiju likovnih umjetnosti. Njegov je iznimni talent odmah prepoznat pa je primljen izravno na treću godinu studija kiparstva.

Postoji jedna zanimljiva anegdota iz toga doba. Dolaskom u Beč, Nemon se zainteresirao za rad Sigmunda Freuda. Kada je 20-ih godina u Beču izrazio želju da izradi skulpturu Freuda, ovaj ga je odbio jer je bila riječ o nepoznatom mladom kiparu, navodi se na službenoj britanskoj internetskoj stranici slavnoga kipara. Nemon je zatim otputovao u Bruxelles, gdje se etablirao kao vodeći kipar portreta. Stigao mu je 1931. poziv da se vrati u Beč i iskleše Freuda za njegov 75. rođendan. Freud je pak ostao sumnjičav, a Nemon ga je isprva skicirao olovkom u svom vrtu, vraćajući se u hotel da preko noći proizvede preliminarnu glinu. I to je osvojilo Freuda pa je, uz njegovo odobrenje, nastavio raditi tijekom "kratkih seansi između pacijenata".

Za vrijeme života i rada u Belgiji, i kasnije u Engleskoj, ne gube se Nemonove veze s domovinom i rodnim gradom, a često je posjećivao obitelj u Slavoniji. Na poziv Židovske općine u Osijeku izradio je u sadri model spomenika koji je, nakon što je izliven u bronci, 28. studenoga 1965. otkriven u Parku Oscara Nemona na osječkom Gajevu trgu. Riječ je o znamenitom spomeniku "Majka i dijete", u središtu Osijeka, a podignut je u spomen na žrtve holokausta, među kojima je bio i velik broj članova Nemonove obitelji.

Inače, eskalacija antisemitizma u Belgiji i predosjećaj ratne opasnosti nagnali su Oscara Nemona da 1936. potraži utočište u Engleskoj, gdje je i ostao do svoje smrti 1985. Portretirao je u Londonu, zanimljivo je, princezu Dianu, no taj rad nije nikada dovršen.

Torbice od krokodilske kože

A čak i četvrt stoljeća nakon njezine tragične pogibije, predmeti koji su pripadali toj britanskoj princezi itekako intrigiraju pažnju javnosti i često su u aukcijskim prodajama. Komad Charlesove i Dianine svadbene torte iz 1981. prodan je lani po neočekivanoj cijeni od 1850 funti (blizu 16.000 kuna). I njezin je automobil Ford Escort 1.6 Ghia dospio prošle godine u ruke novog vlasnika, koji je za njega izbrojio 47.000 funti (oko 400.000 kuna). Kako je tada navodila aukcijska kuća Reeman Dansie, vjeruje se da je taj automobil sadašnji kralj Charles, a tadašnji princ od Walesa, darovao svojoj zaručnici kao zaručnički dar u svibnju 1981., dva mjeseca prije kraljevskog vjenčanja, a princeza ga je koristila do kolovoza 1982. U kompletu s njim je i srebrna maskota žabe na poklopcu motora, kopija dara Dianine sestre, Lady Sare Spencer, "koja ju je trebala podsjećati na bajku o lijepoj djevojci čiji poljubac žabu pretvara u princa". Na ovoj aukciji našla se i rijetka torbica od krokodilske kože Lane Marks posebno dizajnirana za Dianu. Navodno su joj se torbice toliko svidjele da je kupila 15 njihovih verzija. Kako navodi aukcijska kuća, torbicu od krokodilske kože princeza je poklonila prijateljici kao zahvalu što joj je "pomogla da preživi medijsku pažnju" pri jednodnevnom posjetu Grčkoj 18. rujna 1996., kada je Diana bila na pogrebu Giannisa Kaliviotosa, 27-godišnjeg grčkog odvjetnika koji je vodio hrabru bitku s cističnom fibrozom, a s kojim se princeza sprijateljila dok se liječila u bolnici Royal Brompton u Londonu. Prošlo je tada, naime, manje od mjesec dana nakon njezina razvoda pa je bila pod velikim pritiskom medija. Kako bi došla na sprovod, Diana je doletjela privatnim zrakoplovom u vlasništvu grčkog milijardera.

Video: Istraživanje otkrilo poslove s najgorim šefovima: Je li vaš na popisu? 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije