Središnji odbor Hrvatskoga svjetskoga kongresa, međunarodne neprofitne, nevladine i nestranačke organizacije svoj godišnji sastanak 1. i 2. ožujka održao je u Hrvatskoj matici iseljenika u Zagrebu. Ova krovna organizacija vrlo uspješno djeluje među 4,5 milijuna Hrvata i ljudi hrvatskoga podrijetla na svim kontinentima. HSK ima internetsku stranicu na adresi www.crowc.org
Svečanom otvorenju ovog važnog događaja za Hrvate izvan domovine, prvoga ožujka, uz vodstvo Kongresa, nazočili su, uz ravnateljicu HMI Katarinu Fuček, i Petar Barišić iz Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija RH te fra Josip Bebić, ravnatelj Ureda za hrvatsku inozemnu pastvu.
- HSK je osnovan 1993. u Zagrebu i kao krovna hrvatska iseljenička udruga objedinjuje 30 nacionalnih kongresa iz 30 država svijeta u kojima hrvatski iseljenici žive u znatno većem broju. Kao neprofitna, nevladina i nestranačka organizacija okuplja i povezuje hrvatske iseljeničke udruge i ustanove izvan domovine, u cilju stvaranja uvjeta za njihovo što uspješnije djelovanje za nedvojbene interese kako domovine, tako i izvandomovinstva. Na svjetskoj i nacionalnim razinama HSK djeluje kroz radne odbore (RO za gospodarstvo i ulaganje, za autohtone hrvatske manjine, za kulturu, prosvjetu i šport, za promidžbu, medije, lobby, za mladež, za povratak u domovinu, za čuvanje hrvatske baštine). Kao krovna hrvatska iseljenička udruga HSK je član ECOSOC Vijeća Ujedinjenih naroda s konzultativnim statusom – istaknuo je tom prigodom Josip Sovulj.
Važnost rada Kongresa kao i njegovu dobru suradnju s Hrvatskom maticom iseljenika od samog osnutka, u pozdravnoj riječi napomenula je ravnateljica HMI, Katarina Fuček te posebnu pozornost skrenula na 60 godina postojanja i rada HMI kao temeljne poveznice Hrvata izvan domovine.
- Hrvatska matica iseljenika kroz svoje projekte na poseban i vrijedan način povezuje Hrvate izvan domovine te kroz nove i moderne pristupe djeluje na očuvanju temeljnih vrijednosti svakoga naroda – očuvanju jezika i bogate hrvatske baštine – zaključila je Fuček. Nakon svečanog otvorenja Središnji odbor HSK nastavio je radni dio sastanka koji je ovoga puta zahtijevao donošenje novih odluka i smjernica u radu HSK.
Konferencija za novinare HSK
Hrvatski svjetski kongres je na tiskovnj konferenciji, 2. ožujka mnogobrojne nazočne hrvatske medije upoznao sa zaključcima radnog dijela sastanka Središnjeg odbora HSK.
Tom prigodom dr. Ivan Čizmić i dr. Šimun Šito Ćorić predstavili su izdanje "Povijest američkih Hrvata". Riječ je o knjizi koju je napisao Juraj Škrivanić (Dubrovnik, 1861. – Seattle, 1922.) a predstavlja prvu cjelovitu povijest američkih Hrvata od otkrića Amerike do 1915. godine.
Na konferenciji je predstavljen i novi predsjednik HSK Mijo Marić iz Njemačke (Berlin), koji će na tom mjestu zamijeniti Josipa Antu Sovulja koji se vratio u domovinu te će i dalje ostati član Izvršnog odbora te obavljati dužnost političkog tajnika za veze s domovinom. Za potpredsjednika za Europu imenovan je Antonio Sammartino iz Italije (Mundimitar, Molise), dok će Hrvatske svjetske igre koje će se održati 2014. godine voditi Franjo Pavić iz Njemačke (Offenbach).
Dr. Ćorić istaknuo je i kako se tijekom sastanka Središnjeg odbora HSK ponovno upozorilo na problem dopisnog glasovanja koje je uređeno u mnogim zemljama, kao i na problem nedovoljne umreženosti. Mediji su izviješteni i o dobrom prihvaćanju Zakona o odnosima RH s Hrvatima izvan Hrvatske ukoliko se on bude pravodobno primjenjivao.
- Zakon je dobar no sve ovisi o onima koji će ga i na koji način primjenjivati. Kao jedan od zaključaka istaknuo bih i početak priprema za organizaciju Hrvatskih svjetskih igara 2014., bolje korištenje mreže HSK, razvijanje suradnje HSK s Hrvatskim narodnim saborom BiH, razvijanje projekata prema EU te velike probleme u glasovanju Hrvata izvan domovine, jer to je veliki problem i dosadašnji način zasigurno nije dobar – istaknuo je glasnogovornik HSK.
U ovoj prigodi dodijeljena su priznanja osobama koje su tijekom protekle godine dale poseban doprinos na povezivanju domovine i hrvatskog izvandomovinstva. Tako su priznanja dobili ravnateljica Hrvatske matice iseljenika Katarina Fuček, Petar Barišić i Ivan Bagarić, dosadašnji ravnatelj Hrvatskih svjetskih igara Jure Strika te povjesničar dr. Ivan Ćizmić.
Na konferencije za novinare istaknuto je kako je završen višegodišnji projekt, snimanje filma-mjuzikla "Jedna žena" o fenomenu Međugorja. U projektu čiji je autor teksta i glazbe Šimun Šito Ćorić sudjelovalo je petsto osoba, te oko 100.000 statista, a posebno zapaženo mjesto ima desetak hrvatskih pjevača i glumaca. Film-mjuzikl je u švicarsko-hrvatskoj produkciji nedavno objavljen, a prošlog tjedna je u Švicarskoj održana premijera.
U ovoj prigodi podijeljene su svečane povelje i tradicionalni švicarski dukat najzaslužnijima, i to najboljim interpretatorima Danijeli Martinović i Zlatanu Stipišiću Gibonniju, potom najboljoj vokalnoj skupini koja je sudjelovala Ansamblu hrvatskih narodnih pjesama i plesova LADO, glumicama Sanji Marin i Mariji Sekelez, kao i Dadi Topiću i Goranu Miliću te autoru aranžmana 18 pjesama Ivicu Muratu.