Raspravu o četvrtoj izmjeni tzv. božićnog Ustava donesenog 22. 12. 1990. godine zasjenilo je pet novih Vladinih amandmana. I svih pet, koji su u proceduru stigli samo 15 sati prije rasprave, na kraju je izglasano.
U novom će Ustavu koji, kaže Vladimir Šeks, čini arhitektonsku ustavnu zgradu, pisat će i da je zahvaljujući pobjedi hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu Hrvatska postala neovisna i samostalna te da će država posebnu skrb posvećivati zaštiti branitelja, ratnih vojnih invalida, udovica, roditelja i djece poginulih branitelja.
Tražite li konflikt?
Pisat će i da će predsjednik Republike sam određivati ustrojstvo svog ureda, a amandmanom je uređeno i da se briše odredba po kojoj bi predsjednik Vrhovnog suda jednom u godini Saboru podnosio izvješće. Očekivano, SDP-ov amandman da se smanji odredba za raspisivanje referenduma sa 10 na pet posto potpisa nije prošao. Isti amandman podnio je, uzaludno, i šef Hrvatskih laburista Dragutin Lesar. Oporba je bjesnila!
– Jesu li ubačeni amandmani preko plota? To se ne radi tako. Raspravljali smo mjesecima, a to nije bilo na stolu. Zašto to radite? Možda se traži konflikt! Imate li savjet kako da sada reagiramo? – pitao je predsjednik SDP-a Zoran Milanović.
I Goran Beus Richembergh (HNS) upozorava da izmjene Ustava više nisu plod dogovora.
– Ništa Vlada nije dobacila preko plota. Vlada ima svoje ustavno pravo donositi odluke – branila je amandmane premijerka Jadranka Kosor.
Oni su, kazala je, u skladu sa životom u Hrvatskoj danas te je podsjetila kako nisu svi građani Hrvatske imali hrabrosti i mudrosti stati u obranu domovine i otići u tenisicama na prvu crtu obrane i izgubiti živote – dodala je.
Što se radilo zadnjih mjeseci pitala se i Vesna Pusić (HNS) koju je posebno razljutio amandman da se u Ustav stavi kako su samo branitelji, a ne i svi građani obranili Hrvatsku u ratu.
Uvjetovanje manjina
– Nema sumnje da su branitelji znatno pridonijeli obrani RH, ali nema sumnje i da su hrvatski umirovljenici koji su financirali to svojim mirovinama koje i sada vraćaju također vrlo bitno pridonijeli obrani države – istaknula je V. Pusić te jasno poručila oporbi da ako želi izbacivati hrvatske građane i građane iz preambule da nisu branili svoju državu to učine bez HNS-a.
Prije izglasavanja ustavnih promjena manjine su svoju podršku uvjetovale time da bi sve nacionalne manjine ispod 1,5 posto imale po načelu pozitivne diskriminacije uz opće i posebno dodatno biračko pravo. Najveća manjina – srpska, imala bi samo opće pravo glasa i zajamčena najmanje tri zastupnika u Saboru.
Nije te amandmane ubacila preko plota premijerka. Ima ona svoje ubacivaće. Da ih sama baca, mogla bi se politi vodom koju pije na livadi ili izgubiti koji broš. Ima ona zato g. Šeksa koji ne pije vodu. Predlažem pak da se ovakj Ustav zove HDZ-ov, jer je \"skrojen\" za uporabu za njegova mandata a izlika je EU iako je samo za domaću uporebu a sa demokracijom ionako nema veze. Nametnut je kao i premijerka.