Vlasti Bosne i Hercegovine zatražile su od Srbije pomoć u istrazi o sumnjivim financijskim transakcijama na području te zemlje povezanim s predsjednikom republike Srpske Miloradom Dodikom, no iz Beograda nikada nije stigao nikakav odgovor, potvrdio je u utorak ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić.
U izjavi koju je prenio sarajevski portal Faktor Mektić je opovrgnuo tvrdnje predsjednika Srbije Aleksandra Vučića kako je iz BiH prošle godine u Beograd stigao zahtjev da se tamo uhiti Dodika.
Vučić je takvu tvrdnju iznio u intervjuu za beogradsku televiziju Happy.
"Bio je službeni zahtjev za privođenje predsjednika RS-a prije godinu dana. Zamislite da Srbija privodi predsjednika RS-a. Jeste li vi normalni? Što hoćete, da pravimo granicu onakvu kakva je nekada ranije pravljena?", kazao je Vučić u tom intervjuu dodajući kako je sve to bilo zbog "neke vile".
Mektić je kazao kako je Vučić iznio potpuno netočne tvrdnje ili su ga pak njegovi suradnici o svemu krivo informirali.
"To nije bio nikakav zahtjev za privođenje ili za uhićenje no bio je zahtjev za međunarodnu kaznenu-pravnu pomoć, da se provjeri jedna financijska transakcija Milorada Dodika", rekao je.
Pojasnio je kako je riječ o prebacivanju iznosa od 750 tisuća eura iz Pavlović banke registrirane u BiH na račun Komercijalne banke u Beogradu.
"Ovdje se sumnjalo u podrijetlo tog novca te se samo tražilo da se istraži ta financijska transakcija", kazao je Mektić.
Takav zahtjev iz Sarajeva je poslan u Beograd prije gotovo godinu dana i to na temelju sporazuma o međudržavnoj pomoći u kazneno-pravnim pitanjima potpisanog još 2005. godine, no iz Srbije do danas nema nikakvog odgovora.
Milorad Dodik je pod istragom Tužiteljstva BiH zbog sumnje da je na nezakonit način kupio vilu u elitnom beogradskom naselju Dedinje za koju je platio 750 tisuća eura.
Sumnja se da je on tu kupnju obavio u gotovini novcem nejasnog podrijetla a cijelu transakciju prikrio je naknadno odobrenim fiktivnim kreditom privatne Pavlović banke iz Bijeljine.
Ministar Mektić je kazao kako nitko iz BiH ne bi tražio da Srbija privodi Dodika jer bi u slučaju takve potrebe on bio uhićen u zemlji u kojoj živi.
Izrazio je nezadovoljstvo odnosnom srbijanskih vlasti sugerirajući kako one sudjeluju samo u istragama koje se odnose na "obične smrtnike" dok političare poput Dodika očevidno smatraju nedodirljivima.
Političari poput Dodiga i jesu nedodirljivi, kako u Srbiji, tako i u Hrvatskoj, BiH, Kosovu, Makedoniji...