Ovih dana stizali su uznemirujući izvještaji o uraganu Florance i supertajfunu Mangkutu koji su pustošili mnoge krajeve u SAD-u, odnosno Aziji te odnijeli brojne ljudske žrtve. Koliko su te katastrofe povezane s klimatskim promjenama, u emisiji na Večernji TV-u otkrio nam je Branko Grisogono, ugledni atmosferski fizičar sa zagrebačkog Prirodoslovno-matematičkog fakulteta.
– Pokazana je veza između globalnog zatopljenja i intenzifikacije tropskih oluja najvećih razmjera. Nažalost, još nisu objašnjene sve kvantitativne veze, ne zna se hoće li oni biti rjeđi i jači ili češći i slabiji, hoće li prodirati na kopno. Te neke međuigre još nisu jasne ali, kako je krenulo u ovom stoljeću, treba očekivati više poteškoća s uraganima nego u prošlosti – kazao je Grisogono.
Svjetski znanstvenici kažu da bi povećanje prizemne globalne temperature za dva stupnja do kraja ovog stoljeća bilo još koliko-toliko podnošljivo, no neke su prognoze dramatičnije jer najavljuju da bi do 2100. godine ona mogla porasti za čak 4,8 stupnjeva...
– Ako se dogodi najgori scenarij, to će dovesti do ekstinkcije desetaka i desetaka životinjskih i biljnih vrsta u vrlo kratkom razdoblju. Već sad vidimo seljenje određenih životinja prema sjeveru. Kakvi će se onda ratovi voditi zbog nedostatka vode i velikih migracija ljudi, to ne možemo znati, no posljedice bi bile katastrofalne – naglasio je ugledni atmosferski fizičar i dodao kako bi moglo doći i do smanjenja kvalitete drveta iz hrvatskih šuma.
Prijete li uragani Europi?
– Mediteran se proučava i kako se postaviti ako će se intenzivirati medikeni, mini uragani koji počinju oko Mallorce pa putuju prema Sardiniji i Siciliji. A hoće li koja od tih oluja zalutati u Jadran, zasad još ne znamo – tvrdi Grisogono.
Cijeli razgovor, tijekom kojeg je bilo govora i o tome koliko opasno za našu obalu može biti podizanje razine mora te hoće li prirodne katastrofe postati naša svakodnevica, pogledajte u videu.
Ugledni astrofizičar pa ne zna da je medicane već “zalutao” u Jadran 2011. godine.