Sva zaklana goveda starija od 30 mjeseci u nas se obvezno prije stavljanja mesa u promet rutinski pretražuju na goveđu spongiformnu encefalopatiju (GSE) ili kravlje ludilo, kao i sva uginula ili prisilno zaklana goveda starija od 24 mjeseca.
Hrvatska stoga nema namjeru poduzimati dodatne mjere kontrole prometa živih životinja ili proizvoda prema Sloveniji, niti za to ima potrebe, priopćili su jučer iz Ministarstva poljoprivrede, nakon što je slovensku javnost alarmirala vijest o kravljem ludilu, službeno potvrđenom na 12-godišnjoj uginuloj kravi s jedne tamošnje farme.
Uzorci su nakon potvrde poslani i u referalni europski laboratorij za GSE u Velikoj Britaniji, kako bi se utvrdilo je li riječ o klasičnom ili atipičnom GSE-u. Iz Ministarstva tvrde kako je nazdor GSE-a, unatoč sporadičnim slučajevima, dobar u svim članicama EU. U Sloveniji je to deveti slučaj. Raniji je zabilježen 2007. dok u Hrvatskoj dosad nismo imali nijedan.
– Tijekom 2014. i 2015. iz Slovenije smo uvezli 342 živa goveda, isključivo za rasplod – ističu u Ministarstvu te dodaju kako, kao i Slovenija, RH od svibnja 2014. službeno ima status zemlje sa zanemarivim rizikom od GSE-a, što je najviši stupanj zdravstvenog statusa koji se po pitanju te bolesti može ostvariti.
>>U Sloveniji zabilježen prvi slučaj kravljeg ludila u posljednjih osam godina
>>Kravlje ludilo u Rumunjskoj, u Letoniji afrička svinjska gripa
A koji su simptomi kravljeg ludila? Naglo poglupite, počnete dobro govoriti engleski i latinski, dobijete kratere po licu, propadne vam seoska apoteka, učlanite se u SDP...