Je li naše društvo u raljama segregacije u kojoj je važnije baviti se time tko je tzv. ljevičar, tko desničar, tko posjećuje Jasenovac, tko Bleiburg, nego krizom i prividnom demokracijom? Riječki sociolog prof. dr. Mirko Štifanić drži da u Hrvatskoj vlada ideološka segregacija, koju nameću loši političari, a spornim smatra i to što dio građana glasa za tzv. lijeve i desne političare u strahu da oni "drugi" ne osvoje vlast. Štifanić je bio profesor sociologije na riječkom Medicinskom fakultetu, autor je knjiga "Ukradena demokracija" i "Demokratski diktatori", a kao gostujući profesor predavao je na najvećem sveučilištu za sociologiju Trento u Italiji te na mnogim inozemnim fakultetima.
Podjela na "mi" i "oni"
– Jasenovac (stvarnost i mit, te istina i laž) kao da je zaštitni znak, simbol i temelj sadašnjeg lošeg i neuspješnog vodstva SDP-a i "lijevih" političkih stranaka te nezavisnih "ljevičara", a Bleiburg HDZ-a. Nameće se zaključak da im je zajednički interes hrvatsku sadašnjost vratiti u prošlost i zaustaviti u njoj te onemogućiti razumnu (pr)ocjenu vodstava stranaka i rezultata obnašanja vlasti. I jednima i drugima to omogućava nekažnjeno neprihvaćanje razgovora i konsenzusa između stranaka te zaleđivanje demokratskog utjecaja građana na što nižoj razini u sklopu čega građani (p)ostaju objekt manipulacije, a političari lažni autoriteti! Pitanje je kako političare spriječiti da se i u 21. stoljeću voze svaki svojim "autobusom" i održavaju na podjelama građana. Kako ih onemogućiti da rezultat njihove politike ne bude sve veći broj siromašnih, blokiranih, iseljenih – ističe Štifanić. Nositelji ideološke segregacije su, kaže, neuspješni, nemoralni i korumpirani političari.
– Tako se nastoje, kao mala manjina, pozicionirati kao apsolutni, pa i svojevrsni nedemokratsko demokratski vladari. Oni mogu zaposliti, otpustiti s posla, osigurati školovanje, liječenje preko reda, omogućiti diplomatsku ili drugu karijeru. Ta grupacija, koju netko naziva kastom, a drugi klikom, nameće pravila podređenoj velikoj većini građana, i to prema svojoj procjeni u sklopu koje se uvijek zna tko smo "mi", a tko "oni". Tko je "svjetlo", a tko "tama". Institucije sustava u rukama su manjine i gube smisao jer od većine čine – suvremene robove. Građanima se gadi takva politička djelatnost u parlamentu i političari koji su od naroda odvojena, samodostatna i za prave stručnjake zatvorena kasta u koju primaju podobne i loše upravljaju resorima i resursima. To je definicija demokracije koja omogućava neprihvatljiv i neefikasan način obnašanja vlasti na svim razinama. Zabrinjava mirno prihvaćanje ideoloških podjela kao nečeg normalnog te svega lošeg što loši političari umjesto novih radnih mjesta građanima priređuju svakodnevno – smatra Štifanić.
A blokirani, deložirani?
Dio građana, ističe, ne shvaća da je za nemali broj ljudi "vrag odnio šalu". Blokirani, nezaposleni, deložirani, oni koji ne dobivaju plaću kao da još ne shvaćaju da se za svoju budućnost moraju organizirati, demokratski definirati ciljeve i sudjelovati u demokratskom procesu jer bez toga demokracija umire i pretvara se u svojevrsni diktatorizam u kojem je s jedne strane neograničena moć loših političara i kapitala, a s druge nemoć 99% građana!
– Dio građana živi u zabludi da su i tzv. ljevičari i desničari stvarni demokrati i da rade za njihovu dobrobit, daju im glas zbog straha da oni "drugi" ne osvoje vlast – kaže Štifanić.
>> Obitelj i tradicionalne vrijednosti nisu i ne mogu biti nikakav desni ekstremizam
>> Tuđman postaje sve veći i u očima svojih protivnika
Glas za domoljubnu koaliciju!