Povlaštene mirovine, poslije poticaja poljoprivrednika, sljedeće je što će Vlada srezati ne bi li smanjila proračunske rashode. Kako se neslužbeno može čuti, riječ je o rezanju troškova za mirovine od oko milijardu kuna, pa se očekuje da bi sve kategorije povlaštenih mirovina uskoro mogle biti smanjene u prosjeku od 10 do 15 posto.
– S izdacima za mirovine treba nešto napraviti, ali kako linearno rezanje svih mirovina ne dolazi u obzir, sve vodi prema tome da se režu povlaštene. Ako bi se uštedjela milijarda kuna, to bi bila velika ušteda jer se za povlaštene mirovine izdvaja oko sedam milijardi – kaže izvor blizak Vladi.
O tome će se u idućih nekoliko dana održati niz sastanaka, najprije s partnerima u vladajućoj koaliciji, a poslije toga, prije formalne objave, i sa socijalnim partnerima.
Na redu socijalne naknade
Na tim se sastancima ne mogu očekivati bilo kakva protivljenja jer su baš svima u zemlji povlaštene mirovine trn u oku. Sindikati bi jedino mogli inzistirati na tome da rezanja budu pošteđene povlaštene mirovine rudara i radnika koji su radili s azbestom.
Od koalicijskih se partnera ne očekuju prigovori. Dapače, premijerka i njezin tim na spomen rezanja povlaštenih mirovina od partnera mogu očekivati tek naputak: režite značajno.
Osim mirovina, u naletu proračunskih rezova na zagrebačkom Markovu trgu sve se ozbiljnije razmišlja i o uvođenju reda u socijalne naknade.
Prema jednoj ideji, pravo na bilo kakve oblike pomoći u naravi ili novcu izgubili bi oni koji u svojim imovinskim karticama imaju luksuzne nekretnine i pokretnine.
Drugim riječima, iznosi socijalnih naknada ostali bi netaknuti, ali bi se, kaže izvor iz Vlade, prorijedili korisnici. U tome se mogu očekivati milijunske uštede, ali kolike, to treba tek izračunati.
U dijelu socijale zacijelo se neće dirati rodiljske naknade i pomoći koje spadaju u pronatalitetne mjere kao što su naknada za novorođenče, pronatalitetni dodatak i dječji doplatak.
Plaće sigurne
Revidiranje je radničkih prava državnih službenika i zaposlenih u javnim službama neupitno. Prvi je sastanak o tome već održan, ali sindikati su apriorno odbili svako diranje u stečena radnička prava. Ipak, božićnice i regresi samo bi čudom mogli ostati na sadašnjoj razini.
U kuloarima se spominje rezanje 50 posto. Kako se jučer moglo čuti, taj postotak nije dogovoren niti ozbiljnije raspravljen i ovisit će većim dijelom o dogovoru sa sindikatima. Večernjakov izvor kaže kako je na stolu i naknada za prijevoz državnih službenika te zaposlenih u javnim službama. Ipak, o rezanju njihovih plaća nema govora.
reži reži !!