BOLNI REZOVI

Mjere stroge štednje - Vlada će rezati mirovine!

Umirovljenici
Zvonimir Pandža/VLM
VL
Autor
Nikola Sever Šeni
09.03.2010.
u 09:10

Povlaštene mirovine smanjuju se od 10 do 15 posto, ali radničke se neće dirati. Božićnica i regres za državne službenike i javne službe samo čudom mogu preživjeti rezanje.

Povlaštene mirovine, poslije poticaja poljoprivrednika, sljedeće je što će Vlada srezati ne bi li smanjila proračunske rashode. Kako se neslužbeno može čuti, riječ je o rezanju troškova za mirovine od oko milijardu kuna, pa se očekuje da bi sve kategorije povlaštenih mirovina uskoro mogle biti smanjene u prosjeku od 10 do 15 posto.

– S izdacima za mirovine treba nešto napraviti, ali kako linearno rezanje svih mirovina ne dolazi u obzir, sve vodi prema tome da se režu povlaštene. Ako bi se uštedjela milijarda kuna, to bi bila velika ušteda jer se za povlaštene mirovine izdvaja oko sedam milijardi – kaže izvor blizak Vladi.

O tome će se u idućih nekoliko dana održati niz sastanaka, najprije s partnerima u vladajućoj koaliciji, a poslije toga, prije formalne objave, i sa socijalnim partnerima.

 Na redu socijalne naknade

 Na tim se sastancima ne mogu očekivati bilo kakva protivljenja jer su baš svima u zemlji povlaštene mirovine trn u oku. Sindikati bi jedino mogli inzistirati na tome da rezanja budu pošteđene povlaštene mirovine rudara i radnika koji su radili s azbestom.

 Od koalicijskih se partnera ne očekuju prigovori. Dapače, premijerka i njezin tim na spomen rezanja povlaštenih mirovina od partnera mogu očekivati tek naputak: režite značajno.

 Osim mirovina, u naletu proračunskih rezova na zagrebačkom Markovu trgu sve se ozbiljnije razmišlja i o uvođenju reda u socijalne naknade.

 Prema jednoj ideji, pravo na bilo kakve oblike pomoći u naravi ili novcu izgubili bi oni koji u svojim imovinskim karticama imaju luksuzne nekretnine i pokretnine.

 Drugim riječima, iznosi socijalnih naknada ostali bi netaknuti, ali bi se, kaže izvor iz Vlade, prorijedili korisnici. U tome se mogu očekivati milijunske uštede, ali kolike, to treba tek izračunati.

 U dijelu socijale zacijelo se neće dirati rodiljske naknade i pomoći koje spadaju u pronatalitetne mjere kao što su naknada za novorođenče, pronatalitetni dodatak i dječji doplatak.

 Plaće sigurne

 Revidiranje je radničkih prava državnih službenika i zaposlenih u javnim službama neupitno. Prvi je sastanak o tome već održan, ali sindikati su apriorno odbili svako diranje u stečena radnička prava. Ipak, božićnice i regresi samo bi čudom mogli ostati na sadašnjoj razini.

U kuloarima se spominje rezanje 50 posto. Kako se jučer moglo čuti, taj postotak nije dogovoren niti ozbiljnije raspravljen i ovisit će većim dijelom o dogovoru sa sindikatima. Večernjakov izvor kaže kako je na stolu i naknada za prijevoz državnih službenika te zaposlenih u javnim službama. Ipak, o rezanju njihovih plaća nema govora.

Ključne riječi

Komentara 266

VZ
veki_zg
12:20 09.03.2010.

reži reži !!

OB
-obrisani-
12:50 09.03.2010.

oskar Svaku vlast biraju umirovljenici kao najjača interesna skupina u ovom društvu.

IS
istima
11:51 09.03.2010.

Da, slažem se ....Tito je najveći Hrvat- zločinac svih vremena.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije